Güncel
Giriş Tarihi : 17-12-2019 23:18

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su tasarrufu yapmak hem maddi olarak kara geçmek konusunda hem de gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak konusunda etkili olan alanlardan biridir.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki dünyada tatlı su kaynakları giderek yok olmaktadır. Bu durum su harcamaları kontrollü bir şekilde yapılmadığı hallerde kısa süre içerisinde büyük su problemlerinin yaşanmasına neden olacaktır. Sizler için uygulaması kolay olan birkaç su tasarrufu maddesi hazırladık. Böylelikle siz de kolaylıkla harcadığınız sudan tasarruf edebileceksiniz.

Mutfakta Su Tasarrufu Önerileri

Su tasarrufu nasıl yapılır bilmeyenler için işe mutfakla başlamak iyi olacaktır. Çünkü evlerde harcanan suyun oldukça büyük bir bölümü mutfak kaynaklıdır. Ülkemizde artık pek çok evde bulaşık makinesi bulunmaktadır. Buna karşın kadınlar bulaşıklarını ellerinde yıkamaktadır. Bulaşıkları elde yıkamak su tasarrufunun önündeki engellerden en büyüğüdür. Ayrıca makinede bulaşık yıkayanlar ise bulaşıklarını önce sudan geçirmek olarak tabir edilen işlemle adeta yıkamaktadır. Bulaşık makinesi kullanımlarında iyi bir deterjan seçimi sudan geçirmeden maksimum sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Bireylerin mutfakta su tasarrufu için gıdaları yıkama biçimlerini de değiştirmeleri gerekmektedir. Yapılan araştırmalar ülkemizde meyve ve sebzelerin akan suyun altında yıkandığını göstermetkedir. Bu sistem yerine bir kaba su doldurup içine makul oranlarda sirke eklenmelidir. Hazırlanan suda bekletilip durulanan meyve ve sebzeler akan suyun altında yıkanmaya göre daha temiz olacaklardır.

Banyoda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Banyoda su tasarrufu için küvet kullanımlarına son verilmeli ya da minimumlara indirilmelidir. Çünkü küvetlerin dolması için oldukça yüklü miktarda su kullanılmaktadır. Üstelik küvette geçirilen vakitten sonra bir de duş alınmaktadır. Bunun yerine minimum sürelerde ve gereklilik oluştuğu hallerde duş alınması tercih edilmelidir. Banyodaki su tasarrufunun önemli ayaklarından biri de çamaşır yıkama işlemidir. Günümüzde çamaşırlar için enerji ve su tasarrufu yapan makineler bulunmaktadır. Fakat biriktirmeden yıkanan çamaşırlar büyük bir elektrik ve su kaybı yaşanmasına yol açmaktadır. Siz de çamaşırlarınızı biriktirerek daha tasarrufu davranabilirsiniz. Vermiş olduğumuz küçük önerileri birkaç ay denediğinizde farkı faturalarınızda görecek ve daha farklı taktikleri denemeye başlayacaksınız.

https://www.tasarrufvakti.com/su-tasarrufu-nasil-yapilir/