Advert
Advert
Advert

Şule Çet'in soruşturmasında 2 tutuklama

Şule Çet'in ölümü ile ilgili olarak bugün Sulh Ceza Hakimliği'ne tutuklanmaları için sevk edilen şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın tutuklanmalarına karar verildi.

Şule Çet'in soruşturmasında 2 tutuklama
Advert

İzmir'de kadınlardan 'Şule Çet' açıklaması

ANKARA'da bir plazanın 20'nci katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet'in ölümüyle ilgili sorumluların cezalandırılmasını isteyen İzmir Kadın Meclisi, kadın ölümlerinin son bulması için kadın bakanlığının kurulmasını istedi.

Ankara'da yaşamını yitiren Şule Çet için İstanbul ve Ankara'da bir araya gelen Kadın Meclisi temsilcileri, İzmir'de de aynı gün bir basın açıklaması yaptı. "Kadınlar için kadın bakanlığı", "Yaşasın kadın dayanışması", "Şule için adalet istiyoruz" gibi sloganlar atan İzmir Kadın Meclisi üyeleri, Şule Çet'in ölümüyle ilgili şüphelilerin derhal tutuklanmasını istedi. İzmir Kadın Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Funda Özdemir, Şule Çet'in ölümünün ardından bir numaralı şüpheli olarak iki kez gözaltına alınan ve her ikisinde de adli kontrol şartıyla serbest kalan Çağatay Aksu'nun tutuklanması gerektiğini öne sürdü. Çağatay Aksu'nun Şule Çet'in camdan atlayarak intihar ettiğini iddia ettiğini belirten Özdemir, "Görüyoruz ki bu bir intihar olamaz. Otopside yer alan bilimsel veriler bir kenara bırakılarak Şule'nin yaşamını yitirmeden önce arkadaşına attığı 'Adam bana takmış, beni bırakmıyor' mesajı bir kenara bırakılarak sadece şüphelinin beyanı ile kimse serbest bırakılamaz. Şüpheliler bir an evvel yargılansın ve tutuklansın" diye konuştu. Kadın cinayetlerinde kadınların suçlu gösterildiğini öne süren Funda Özdemir, kadınların yaşamını yitirmesinin magazinleştirildiğini söyledi. Kadınların yaşaması için kadın bakanlığı kurulmasını isteyen Özdemir, şunları söyledi:

"Neredeyse her gün çocukların cansız bedenleri bulunurken, her gün Şule gibi nice kadının öldürüldüğünü görürken bir daha soruyoruz; kadınları ve çocukları korumak için yetkililer ne yapıyor? Kurduğunuz torba bakanlıklar ne yapıyor, ne işe yarıyor? Bizim kadınlar için hızlı ve somut adımlar atılsın diye kadın bakanlığı kurulsun inadımız işte bu yüzden. Kadınlar korunsun, ölümler aydınlatılsın dememiz işte bu yüzden. Sonucunu görüyoruz. Şule arkadaşımız cinsel saldırının ardından öldürülüyor, şüpheliler hala ortada yok. Başta kadınların hayatta kalması, kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü saldırının şiddetin önlenmesi için kadın bakanlığı şart. Şule'nin ölümü ile birlikte tekrar söylüyoruz. Bu ülkede kadınları koruyan yetkililer, bakanlıklar yoksa biz varız. Şule'nin öldürülmesinden sorumlu olanlar yargılanana Şule için adalet sağlanana kadar davanın peşinde olacağız. Başka Şule'ler olmasın diye mücadele etmeye devam edeceğiz."

Kadınlar, açıklamanın ardından yere koydukları Şule Çet'in resimlerinin üzerine kırmızı karanfil bıraktı. Grup daha sonra sessizce dağıldı. Nevra UÇKAÇ/İZMİR, (DHA)

BEŞİKTAŞ'TA "ŞULE İÇİN ADALET" EYLEMİ

Kadın Meclisleri üyesi bir grup, Ankara'da bir plazanın 20. katından düşerek hayatını kaybeden Şule Çet'in ölümüne ilişkin otopsi raporunun ardından "Şule İçin Adalet" sloganıyla eylem yaptı. Şule Çet'in ölümüne ilişkin "ölümünden önce ilişkiye zorlandığı ve düştüğü iddia edilen pencerede ise kendisine ait parmak izine ulaşılamadığı" yönündeki otopsi raporunun ardından şüpheliler Çağatay A. ve Berk A. akşam saatlerinde tutuklandı. 


"GEÇ GELMİŞ BİR KARAR"

Beşiktaş Meydanı'nda toplanan Kadın Meclisleri üyesi bir grup da  "Şule İçin Adalet" söylemiyle eylem yaptı. Grup adına çıklama yapan Fidan Ataselim "Bugün Şule Çet kardeşimiz için bir araya geldik. Şule intihar etmişmiş, iddianameler hazırlanamıyor, türlü türlü ihmaller var. Şulenin arkadaşına gönderdiği o gün ki mesajlar var 'Beni bırakmıyor', 'Beni ara' şeklinde. Tüm bunlar varken otopsi raporu çıkana kadar, fail iki kere gözaltına alınıp serbest bırakılıyor. Bu olay intihar süsü verilerek üstü kapatılmak üzereyken, dün ve bugün tüm toplumun gündeme getirmesiyle birlikte, bugün nihayet şüpheliler tutuklanmak istemiyle gözaltına alınıyor. Geç gelmiş bir karar" ded


"KARŞI TARAFIN VİCDANI HİÇ Mİ SIZLAMIYOR?"

Şule Çet'in abisi Şenol Çet de, "29 Mayıs'ta bu haberi aldığımda yıkıldım. Aileme bunu nasıl açıklayacağımı bilemedim. Kardeşimin 22. kattan düştüğü söylendi. Ben kardeşimin bu şekilde intihar etttiğini düşünmüyorum. Bunun bir cinayet olduğunu kesinlikle söylemiştim. O günden bu güne kadar söylüyorum. Delil olmadığı için karşıdaki şahıslar iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılıyor. Neden adalet o zaman uygulanmıyor. Benim gencecik kız kardeşim öldürüldü. Karşı tarafın vicdanı hiç mi sızlamıyor? Nasıl böyle birşey yapabiliyorlar anlamıyorum" dedi. Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli: Vatanımıza kem gözle bakan kim varsa o gözü oyarız
Bahçeli: Vatanımıza kem gözle bakan kim varsa o gözü oyarız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin