Güncel
Giriş Tarihi : 29-10-2020 17:36   Güncelleme : 29-10-2020 17:36

Sürücü belgelerinin kimliğe entegre edilmesine rekor başvuru

Kimlik ve ehliyet kartlarının entegre uygulaması hayata geçeli sadece 36 gün olmasına rağmen yaklaşık 420 bin kişi sürücü belgelerindeki bilgileri kimliklerine entegre ettirdi.

Sürücü belgelerinin kimliğe entegre edilmesine rekor başvuru

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce başlatılan "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması vatandaşlar tarafından yoğun talep gördü. Geçtiğimiz ay hayata geçen uygulamaya 36 günde yaklaşık 420 bin kişi başvurarak sürücü belgelerindeki bilgileri kimliklerine entegre ettirdi.

Uygulama sürücü belgelerinde ki bilgileri çipli kimlik kartlarına entegre etmeyi içeriyor.Böylece vatandaşların yanlarında sürücü belgesi bulundurmalarına gerek kalmayacak. Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bu kapsamda bugüne kadar 112 bin 263 kişi kimlik kartı başvuru esnasında, 307 bin 146 kişi ise mevcut kimlik kartına uygulamayı entegre ettirdi.

YERLİ VE MİLLİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında ki işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ve kimlik kartının basımına kadar olan tüm işlemler yerli ve milli olarak gerçekleştirildi. 

ürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.