Güncel
Giriş Tarihi : 06-08-2020 15:17   Güncelleme : 06-08-2020 15:17

Taşeron işçi düzenlemesine 3 ay kaldı!

Hak İş, Taşeron düzenlemesinin iptali ve toplu iş sözleşmesi için açıklama yaptı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan "6356 sayılı Kanun'un geçici 7. maddesinin 3. fıkrasının yürürlükten kaldırılarak, kamu kurumlarında yardımcı işlerde çalışan işçilerin fiilen çalıştıkları ve halen örgütlenmiş oldukları iş kollarında örgütlenmelerinin sürekli hale getirilmesini talep ediyoruz." dedi. İşte 4/D ve Taşeron işçiler için yapılan açıklama

Taşeron işçi düzenlemesine 3 ay kaldı!

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan genel merkezde bir basın toplantısı düzenleyerek  KHK ile kadroya geçen işçiler ile kadroya geçirilmeyen işçilerin durumuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

İŞKOLU DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK

Mahmut Arslan açıklamalarında KHK ile kadroya alınan sendikalı işçilerin sendikalara üye on binlerce işçinin iş kolunun 1 Kasım 2020'den itibaren değiştirileceğini, çalıştıkları iş yerlerinin tescilli olduğu asıl işkolundan SGK'ye tescil edilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bu duruma tepkisini dile getiren Arslan , "İki yıldan fazla süredir başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanımız, partilerin grup başkanvekilleri, AK Parti'nin MYK üyeleri ve bütün muhataplara ısrarla bu düzenlemenin hem anayasaya hem sendikal örgütlülüğe hem de işçilerin iradelerine aykırı olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu büyük başarımızın böyle bir düzenlemeyle gölgelenmesine itiraz ettik. Bunun hesaplanamayan ve gelecekte Türkiye için yeni sorunlar doğurabileceği endişemizi ilettik. Sendikalarımızın kanun zoruyla üyelerinin başka sendikalara üye yapılma durumunun kabul edilemez olduğunun altını çizdik. Toplu sözleşme özgürlüğünün bazı sendikalar için ortadan kaldırıldığını vurguladık." dedi.

"İŞÇİLERE ZORLA SENDİKA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMASINA KARŞIYIZ"

Mahmut Arslan düzenlemenin asıl iş kolu gerekçesiyle işçilerin yıllardır üye oldukları sendikalı değiştirmelerine sebep olacağını ve bu durumunda anlaşma ve uyumu tehdit ederek Hak İş'e büyük zarar vereceğini söyledi.

Tüm sendikaların aynı düşüncede birleştiğini belirten Arslan, "İşçilerin yıllardır örgütledikleri sendikalarının bir kanun düzenlemesiyle içinin boşaltılmasına, sendikalarımızın bazılarının büyük ölçüde üyelerini kaybetmiş olmasına, hiç hak etmedikleri halde işçilerin kanun zoruyla başka bir sendikaya üye yapılmasına karşıyız. Bu karşı çıkışımızın hem uluslararası sözleşmelerle hem anayasamızla hem de mevcut mevzuatla örtüştüğünün altını çizmek istiyoruz. Biz kanun zoruyla bir işçinin, bir başka sendikanın üyesi olması zorlamasını kabul edemeyiz. Sendikal örgütlülük, sendikal özgürlükle ancak söz konusu olabilir. Bu örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelin kaldırılmasını istiyoruz." dedi. 

DÜZENLEMEYE ÜÇ AY KALDI

Toplu sözleşme hakkında değerlendirmelerde bulunan Arslan iş kolu ve sendikalardaki düzenleme için 3 ay kaldığını ifade ederek: "Önümüzde üç aylık bir zaman dilimi var. Hak-İş olarak 6356 sayılı Kanun'un geçici 7. maddesinin 3. fıkrasının yürürlükten kaldırılarak, kamu kurumlarında yardımcı işlerde çalışan işçilerin fiilen çalıştıkları ve halen örgütlenmiş oldukları iş kollarında örgütlenmelerinin sürekli hale getirilmesini talep ediyoruz. Sürecin etkin bir şekilde tamamlanması hususunda Sayın Cumhurbaşkanımızın katkı ve desteklerinin önemli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Ayrıca Sayın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından sorunun ivedilikle çözülmesini rica ediyoruz." dedi.