Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-07-2020 17:44   Güncelleme : 25-07-2020 17:44

Taşerona ne kadar zam yapılacak?

Binlerce taşeron yeni TİS ile yapılacak maaş zammının ne kadar olacağını araştırıyor. Masada ise 3 tarafın ön gördüğü 3 zam teklifi yer alıyor. İşte taşeron zammına ilişkin son gelişmeler...

Taşerona ne kadar zam yapılacak?

Taşeron işçilerin sözleşmeleri sona ererken pandemi nedeniyle uzatılan yeni Toplu İş Sözleşmesi'nin tarihinin yakında açıklanması bekleniyor. Kritik süreç yakınlaşırken taşeron işçiler yapılacak olan zamları dört gözle takip ediyor.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM ORANLARI 

KHK ile kadroya alınma sürecinden sonra belirlenen mali haklar kapsamında taşeron işçiler her 6 ayda bir yüzde 4 zam aldılar. Bu zam oranları özellikle sene başlarında asgari ücret zam oranlarının altında kaldığı için maaşların asgari ücretin altında kaldığı dönemler oldu. 
Bu süreçte bakanlık ek düzenlemelerle taşeron işçilerin maaşlarını asgari ücret düzeyine çektiler.  Bu kapsamda enflasyon oranlarının altında kalan düzeyde maaş zammı alan taşeron işçiler 2020 yılında bu sürecin değişmesini istiyorlar.  

Bu çerçevede maaşlara enflasyon oranlarının üzerinde ve refah payının da dahil edildiği bir zam isteyen taşeron işçiler için bazı değerlendirmeler sık sık dile getirilmeye başlandı. Taşeron işçiler için yapılan değerlendirmelerde şu oranlar öne çıktı. 
 
* Çalışma Bakanlığı'nın taşeron işçi maaş zam oranı talebine ilişkin değerlendirmelerde yüzde 10 bandı ile yüzde 15 bandı arasında bir oran olabileceği öngörülüyor. 
* İşçi tarafından talep edilecek olan zam oranları için ise yüzde 20 seviyesi ön planda tutuluyor.  

Çalışma Bakanlığı'nın zam teklifi ve işçi sendikasının zam talebi için ele alınan oranlar bir değerlendirme olup henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmedi. Bu açıklamalar 2020 TİS görüşmeleri başlamasıyla kamuoyune duyurulacak. 

Kaynak: Emlak365.com