Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-01-2020 20:07

Taşerona yüzdelik dilim davası sonuçlandı!

Taşerondan 696 sayılı khk ile kadroya geçen sürekli işçilerin alacağı yüzdelik dilimin davası, bugün sonuçlandı.

Taşerona yüzdelik dilim davası sonuçlandı!

Taşeron işçilerin merakla beklediği, taşeron bir işçinin açtığı, maaşına ilave tediye ve ikramiye verilmesi yönündeki dava bugün sonuçlandı. Mahkemeye başvuruda bulunan 4/D'li bir işçi maaşların artması adına önemli bir adım atmış oldu.

Yüzde 4’lük TİS zammı da uygulanacak

Mahkeme heyeti tarafından verilen kararda; 1 Ocak 2019’da brüt 2558 TL olan asgari ücretin yüzde 65 fazlası hesaplandıktan sonra 1 Ocak’taki taşeronlara verilen yüzde 4’lük TİS zammını da uygulamak kaydı ile sendikanın taşeron üyesine ücret farkı, ilave tediye farkı ve ikramiye farkı verilmesine karar verildi. Bu karar ile ilgili olarak başka bir taşeron işçi daha benzer bir dava açtı ve bu davayı kazandı.

İkramiyeler maaş oranlarına göre olacak

2020 yılında taşeron işçilerin alacakları en önemli ek ödeme tediye ikramiyesi olacak. Yıllık 52 gün üzerinden 4 taksit halinde ikramiye alacak olan taşeron işçiler bu ikramiyeleri maaş oranlarına göre alacaklar. En az ödeme 2019 yılında 792 TL ile asgari ücretli taşeron işçilere ödenirken bu rakamın yeni yıla ile birlikte artması bekleniyor.

Davanın sonucu ise şöyle;

1- Davacının ücretinin asgari ücret tespit komisyonunun tespit ettiği %32 fazlası olduğunun tespitine

2- Davacının bakiye fark ücreti alacağı olan brüt ...... TL'nin 50 TL sinin dava, bakiyesinin ıslah tarihinden itibaren işleyecek en yüksek mevduat faiziyle birlikte davalıdan tahsili ile davacıya verilmesi.

3- Brüt alacaklardaki yasal kesintinin infaz sırasında nazaran alınmasına, sair hususların gerekçeli kararda belirtilmesine dair, davacının yüzüne karşı, mikrat itibari ile kesin, tesğit yönünden BAM yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.