Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-01-2021 17:40   Güncelleme : 21-01-2021 17:40

Taşerondan kadroya geçen 4/D işçilerine 3 kriter

Taşerondan kadroya geçen 4/D işçiler için toplu sözleşmenin Temmuz ayında yapılması bekleniyor. TİS öncesi Hak İş 3 kriterini de açıkladı.

Taşerondan kadroya geçen 4/D işçilerine 3 kriter

HAK İŞTEN AÇIKLAMA

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan bir açıklamada bulundu. Açıklamada  2021 yılı toplu sözleşme görüşmeleri öncesi 3 kriterlerini açıkladı. Kriterlerden ilki TİS'in eksiksiz ve zamanında olması. İkincisi toplu sözleşmenin barışı getirmesi. Üçüncüsü ise iş güvencesini sağlaması.

Arslan açıklamasında , "Taşeron sisteminin kamuda kaldırılması için Hak-İş olarak uzun süre çalıştık. Belediyelerde ve kamu kurumlarında taşeron şirketlerde çalışan arkadaşlarımız kamunun işçisi oldular. 1 milyona yakın işçi kardeşimizin kamuda istihdam edilmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde gerçekleştirilen tarihi bir başarıdır. Toplu iş sözleşmeleri imzalanırken bizim üç kriterimiz var. Birincisi, imzaladığımız toplu iş sözleşmesinin hükümlerinin eksiksiz ve zamanında alınması, ikincisi toplu iş sözleşmesinin barışı getirmesi, üçüncüsü ise iş güvencesinin sağlanmasıdır. Bu üç kriter olmazsa ne kadar zam alırsanız alın hiçbir anlam ifade etmez. Bu sebeple iyi bir sözleşmenin temel kriterleri bunlardır. Bu toplu iş sözleşmemiz serbest toplu pazarlık hakkını serbestçe kullandığımız ilk sözleşmedir." dedi.

UZLAŞARAK

Bu sene yapılacak toplu sözleşmelerle ilgili de konuşan Hak İş, "Geleceğe ait umutlarımız var. Önümüzdeki dönemde toplu iş sözleşmelerimizi inşallah daha iyi bir noktaya getireceğiz. Uzlaşarak sözleşme yapmış olmak, şehrimizin barışı ve arkadaşlarımızın motivasyonu açısından çok önemlidir. Rabb'im elde ettiğimiz ücretlerimizi, kazançlarımızı hayırlı ve mübarek etsin." dedi.

Kaynak: Kamu Bülteni