Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-09-2019 19:07

Taşerondan kadroya geçenlere müjde

Taşerondan kadro alanlar bu habere dikkat! KHK ile kadro alan taşeronlara Hizmet İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada maaş müjdesi verildi.

Taşerondan kadroya geçenlere müjde

Karar Hükmünde Kararname ile birlikte kadroya geçen taşeron işçilerin maaşları yeniden hesaplanacak. Maaş müjdesini veren Hizmet İş Sendikası yüzdelik farkların geri geleceğini vurguladı. 

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan emekçiler adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı."

YÜZDELİK FARKLAR GERİ GELİYOR 

Ankara 24. İş Mahkemesi'nde açılan davada karar verildi. Alınan karar doğrultusunda asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücret seviyesine yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak tespit edilecek. 

Açıklamanın devamı ise şu şekilde: 

"Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek."