Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-09-2020 17:20   Güncelleme : 10-09-2020 17:20

Taşeronlar için kritik karar! Yüzdelik dilimde yüz güldüren açıklama!

4/D statüsüne kavuşan binlerce taşeron işçi için kritik karar verildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yüzdelik dilim ödemelerine ilişkin flaş bir karara imza attı.

Taşeronlar için kritik karar! Yüzdelik dilimde yüz güldüren açıklama!

Binlerce taşeron TİS ile birlikte yüzdelik dilimlerde maaş kaybına uğrayarak mağdur olmuştu. Bazı işçiler iş mahkemelerine yaptığı başvurularda yüzdelik dilim ödemelerine faizleriyle birlikte kavuştu.

BAKANLIK YÜZDELİK DİLİMLER ÖDENECEK DEDİ 

Binlerce taşeronun mağdur kaldığı yüzdelik dilim konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yüzdelik dilimlerin işçilere ödenmesi kararını verdi. Konuya ilişkin resmi açıklama yapıldı. 

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Öz Büro İş Sendikasının Bakanlığımız bünyesinde sürekli işçi kadrosunda çalışan üyelere ait ücretlerin kendilerine verilmiş olan yüzdelik dilimlerinin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiği ve eksik ödenen tutarlar için bakanlığımız aleyhine dava açıldığı belirtilerek; üyelere 1/12019 tarihinden itibaren eksik ödenen ücretlerinin yeniden hesaplanarak ödenmesi istenmektedir. Söz konusu ödemenin yapılmasına ilişkin yazı ilgisi nedeniyle yazımız ekinde gönderilmektedir. 

Öz Büro İş sendikası genel başkanlığının, bakanlığımız bünyesinde sürekli işçi kadrosunda çalışmakta olan üyelerinin ücretlerinin , kadroya geçirildikleri 2/4/2018 tarihindne önceki ihale şartlanameleri uyarınca asgari ücretin belli bir oranda fazlası olarak belirlendiği üyelerinin kadroya geçirildikten sonra 2018 yılının sonuna kadar ihale şartlanameleri ile kendilerine verilmiş olan yüzdelik dilimlerinin ücretlerine yansıtılarak ödenmeye devam edildiği, ancak 2019 yılında belirlenen asgari ücret dikkate alınmayarak ihale sözleşmelerinde yer alan yüzdelik dilimlerinin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiği

Üyelerinin ücretlerinin eksik ödenmesi nedeniyle bakanlığımız aleyhine Ankara 44. İş Mahkemesinde 2019/651 esas sayılı dosyası ile bakiye ücret, ilave tediye ve ikramiye alacağı konularında dava açıldığı, 10/7/2020 tarihinde karara bağlandığı ve davanın kabulüne karar verildiği, 

;Açılan davaların emsal niteliğinde olduğu, söz konusu ücret alacaklarının mahkemeye intikal etmesi halinde ücret alacağı yanında mahkeme masrafları ve vekalet ücretlerinin de bakanlığımıza yükleneceği, bu durumun yüklü miktarda kamu zararının oluşmasına neden olacağı,

Tüm nu nedenlerle, ü,yelerinin 1/1/2019 tarihinden itibaren eksik ödenmekte olan ücretlerinin yeniden hesaplanarak ödenmesi, aksi halde yasal yollara başvurulacağı konusundaki ilgide kayıtlı yazısı ilgisi nedeniyle ilişkide gönderilmektedir."