Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-05-2020 19:26   Güncelleme : 01-05-2020 19:26

Taşeronlar için sözleşme çağrısı

Taşeronlar ve toplu sözleşme ile çalışanlar korona virüs nedeniyle işsiz kalabilir. Sözleşmenin son tarihi yaklaşırken yeni sözleşme için görüşmeler uzatıldı. Taşeron ve TİS'liler ne olacak? Sözleşmeler uzatılacak mı? İşte detaylar...

Taşeronlar için sözleşme çağrısı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Hak İş Başkanı bir mesaj paylaştı. Mahmut Arslan yaptığı son dakika açıklamasında taşeron işçiler ve KHK ile kadroya geçen işçilerin haklarına, toplu sözleşme talebine yer verdi.

Arslan yaptığı açıklamada, 696 sayılı KHK ile kadro alan emekçilerin 2 yıldır serbest toplu pazarlık haklarını kullanmak için sabırla beklediklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz. Sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık, vazgeçmedik. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz”

Arslan , yayımladığı mesajda, “696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadro alan aziz emekçi kardeşlerim, Yaklaşık 2 yıldır serbest toplu pazarlık hakkınızı kullanmak için sabırla bekliyor, artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz.

Biz de sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık. Vazgeçmedik. Sabırla, azimle mücadelemizi sürdürdük. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz. En azından yerel yönetimler için 30.6.2020 tarihi olarak belirtilen TİS süreci ile birleştirilmesini ve TİS’ler için bir an önce kamu işveren sendikasına yetki verilerek, toplu sözleşmelerin imzalanmasını istiyoruz." dedi. ve şu şekilde devam etti:

"1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle bu talebimizi bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. 

Kamunun her alanında çok zor şartlarda çalışan, ücretlerini serbest toplu pazarlıkla artırma imkanı bulamadığımız emekçi kardeşlerimizin bekleyişi artık bitsin istiyoruz. Toplu İş Sözleşmelerimizi imzalama hakkımızı bir an önce almak istiyoruz. Sabırla, umutla, toplu sözleşmesini bekleyen yüzbinlerce emekçi kardeşimizin artık yüzü gülsün istiyoruz. 

Nasıl ki ÖSP Projesini yerle bir ettiysek, nasıl ki olmaz denilen kadrolarımızı aldıysak, hiç endişeniz olmasın, serbest toplu pazarlık hakkımıza en kısa zamanda kavuşup, TİS’lerimizi bir bir gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar bize güvendiniz. Bize destek verdiniz. Büyük başarılara birlikte imza attık. Artık sözleşme zamanı.

En kısa zamanda sizler adına Toplu İş Sözleşmeleri imzalamak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. 1 Mayıs münasebetiyle bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. TİS hakkımızı derhal kullanmak istiyoruz. 

Kardeşlerim, 

Bugüne kadar birlikte yürüdük. Birlikte mücadele ettik ve birlikte başardık. Toplu iş sözleşmesi mücadelemizi de birlikte başaracağız.

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun. 

Yolunuz ve yolumuz açık olsun. 

Ramazanınız mübarek olsun, hepinizi Konfederasyonumuz adına saygıyla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum, saygılar sunuyorum.”"