Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-08-2020 12:50   Güncelleme : 02-08-2020 12:50

Taşeronlara maaş konusunda kötü haber

Yüksek Hakem Kurulu (YHK) taşeron dahil milyonlarca asgari ücretli üzecek bir karar aldı. İşte flaş karar ve ayrıntıları...

Taşeronlara maaş konusunda kötü haber

Sözcü 'den Erdoğan Süzer bugün kaleme aldığı yazısında dikkat çeken bir detayı duyurdu. Süzer yazdığı yazısında işçi ile işveren sendikaları arasında yaşanan uyuşmazlıkları, anlaşmazlıkları çözmek için  

Yüksek Hakem Kurulu (YHK)  'nun milyonlarca asgari ücretli ile kamuya geçen taşeron işçilerin toplu sözleşme zammı için karar aldığını yazdı. 

Türk İş Sendikası 'nın itiraz etmesine rağmen kabul edilen kararlar artık asgari ücretlililer , sendikanın aldığı toplu sözleşme zammıyla maaşlarını yükseltemeyecek. Taşeron işçi iken KHK ile kamuya geçen yüz binlerce işçi başta olmak üzere çok sayıda asgari ücretli toplu sözleşme zamlarını fiilen almayacağı için yıllar geçse de asgari ücretle çalışmak zorunda kalacaklar.

Oy çokluğu ile YHK 'da alınan ilke kararına baktığımızda kurul tarafından sonuçlandırılan TİS 'te 31 Aralık 2020 tarihindeki ücrete zam verilecek. Bu nedenle sendikalı asgari ücretli işçilerin maaşlarına yılsonundan önce YHK tarafından belirlenecek yüzde 4 ya da 5 oranındaki zam eklenecek. Daha sonra ise 1 Ocak 2021 'de asgari ücret zammı uygulanacak. 

TİS ZAMMI FİİLEN ANLAMSIZ

Asgari ücret zammı toplu sözleşme zammından yüksek olacak. Bu nedenle toplu sözleşme zammı fiilen anlamsız kalacak. 

HAYAL KIRIKLIĞI

Erdoğan Süzer, YHK 'nın bu kararı 21 Temmuz 2020 tarihinde aldığını söyledi. 21 Temmuz'da “Emsal ilke ve prensiplerinin değerlendirilmesi” gündemiyle düzenlenen toplantıda görüşülen ve sonuca bağlanan karar bundna sonra geçerli olacak.

Şimdiye kadar yürürlükte olan uygulamalarda asgari ücretlilerin maaşına önce asgari ücret zam tutarı ekleniyor daha sonra ise YHK 'nın belirlediği toplu sözleşme zammı uygulanıyordu. Ancak yeni kararla sadece asgari ücret zammı maaşa yansıtılacak.