Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-10-2020 18:39   Güncelleme : 30-10-2020 18:39

Taşeronlara yüklü miktarda ödeme müjdesi

Türkiye kamu ve kuruluşlarında 900 bini aşkın taşeron işçi var. 4D taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücretin yüzde beşi kadar zam geliyor.

Taşeronlara yüklü miktarda ödeme müjdesi

Günümüz şartlarında ekonomik olarak çalışanları zor duruma sokan bu ücretler geçtiğimiz zamanlarda sadece yüzde dört oranları ile zam görüyordu.

Gelen ödemeler karşısında 4D çalışanlar için yüklü ödemeler kabul edilir. Özellik ile 2500 TL maaş almaya devam eden 4D taşeron işçiler için gelen zam oranları heyecanla bekleniyor. Bir yılda toplam dört kere ödenen tediye ödemeleri çalışma hayatını sürdüren vatandaşlar için toplam 52 günlük olarak yatırılıyor.  Bakanlığın yapmış olduğu açıklamalara göre ülkemizin geleceği olarak yer alan ve kalkınmanın en büyük destekçileri olan işçiler için devam edileceği söylendi.

Kamu kurum ve kuruluşları içerisinde çalışma devam eden 4D taşeron işçiler için yılda 4 kere de toplam 52 günlük yapılan ödemelerin son taksiti 14 Aralık günü yapılacak. Asgari ücretli alan bir vatandaşlardan 858 TL ye kadar artış gösterecek. En yüksek yapılan tediye ödemesi 858 TL olurken en düşük asgari ücretli çalışanlar için yapılıyor.

Tediye ödemesi nedir?

4D taşeron işçiler için yapılan ve yılda 4 kere olmak üzere toplam 52 gün kapsamında ödenen ödemeler 6772 sayılı kanun kapsamına girerek, kanun ile koruma altına alınmıştır. Her ne kadar tüm 4D taşeron işçiler bu ödemelerden yararlanmak isteseler bile hepsine bu ödemeler yapılmıyor.
Kimler tediye ödemesi alabilir?

Ödemeden yararlanacak kesimler;

1.    Genel ve katma bütçeli kurum ve kuruluşlar
2.    Özel bütçe kapsamında olan kurum ve kuruluşlar
3.    Sermaye oranlarının yüzde ellisinden daha fazlası devlette olan kurum ve kuruluşlar
4.    Belediye ve özel idarede hizmet akdi ile çalışılan kamu kurumları
5.    Kamu iktisadi teşekkülleri için ödemeler devam eder.

Ödemeler ne zaman?

Resmi gazetede yayına alınan ödeme tarihleri;

1.    İlk ödeme 31 ocak tarihinde yapıldı.
2.    İkinci taksit ödemesi 22 Mayıs tarihinde yapıldı.
3.    3. taksit ödemeleri 27 Temmuz tarihinde yapıldı.
4.    4. yani son taksit tediye ödemeleri 14 Aralık 2020 tarihinde vatandaşlara yapılacak.

Her tediye ödemesi sırasında vatandaşların hesaplarına 13 günlük ödeme aktarılır. Maaşlara yapılan ek ödemeler vatandaşların bir nebze de olsa rahat etmelerine yardımcı olur.