Samsun Haber
Giriş Tarihi : 02-09-2020 15:30   Güncelleme : 02-09-2020 15:30

Taşeronları sevindirecek emsal karar Samsun'dan geldi

Yargıtay binlerce taşeronu sevindirecek emsal karara imza attı. Bir işçinin yaptığı başvuruda mali haklar itirazı kabul edilerek emsal karar verildi.

Taşeronları sevindirecek emsal karar Samsun'dan geldi

Samsun Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde mevsimlik işçi olarak çalışırken kadro alan Saniye K. isimli işçi 2009 yılında emekli oldu. Kadro alım sırasında işlemlerinin diğer intibak işlemlerine göre yanlış olduğunu savunan Saniye K. haklarını faiziyle geri istemek için başvuruda bulundu.

TÜM HAKLARINI FAİZİYLE İSTEDİ

İşçi hem kadroya alınırken hem de sonrasında, 2001 öncesinden mevsimlik işçi olarak çalıştığı dönemin kıdemine eklenmesi, sosyal ve özlük haklarının da buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, kendisine eksik yapılan ödemelerin tümünü faiziyle istedi.

YEREL MAHKEME RED KARARI VERDİ

İşçinin yaptığı itiraz sonrası yerel mahkeme kararını verdi ve Samsun 2. İş Mahkemesi , işçinin itirazını reddetti.

TEMYİZE GİTTİ

İşçi,, yerel mahkemenin verdiği kararı temyize götürdü. Temyiz makamı Yargıtay ise davayı kabul etti ve işçinin 2001 öncesinden mevsimlik işçi olarak çalıştığı dönemin kıdemine eklenmesi, sosyal ve özlük haklarının da buna göre düzenlenmesi gerektiğine hükmetti. 

Temyiz aşamasında ise Yargıtay 7. Hukuk Dairesi dosyayı kabul etti. Bu karar taşeron işçiler için emsal niteliğinde karar oldu.

Kaynak: Kamu Bülteni