Samsun Haber
Giriş Tarihi : 04-03-2019 13:10   Güncelleme : 04-03-2019 13:10

Terme’de DSİ yatırımları devam ediyor

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Miliç bölgesinde yapılan denize çıkış yapıları çalışmalarında incelemelerde bulundu. Kul, “Terme’yi su ile barıştırdık, deniz ile buluşturduk” dedi.

Terme’de DSİ yatırımları devam ediyor

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilerek Terme ilçesi Miliç bölgesinde yapımına başlanan denize çıkış yapıları çalışmalarında incelemelerde bulundu. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Çalışmalar ile ırmak ve derelerin denize çıkış ağızları daha derin noktalara ötelenirken, projenin tamamlanması ile beraber bu bölgelerde suyun deşarjı rahatlayacak.

“MİLİÇ’TEN SONRA GÖLYAZI-SİMENİT”
İhale kapsamında Terme ve Çarşamba ilçesi sınırları içerisinde 9 adet denize çıkış yapısı yapılacak. Yaklaşık bir ay sonra bitirilmesi planlanan projede yaklaşık olarak denizin her iki tarafına taş tahkimatı ile 400 metrelik yapı inşa ediliyor. Çalışmalar Miliç ırmağı’nın tamamlanmasından sonra turizm değerleri ile ön plana çıkan Gölyazı-Simenit bölgesinde devam edecek.

“DENİZ TURİZMİNİ ÖN PLANA ÇIKARDIK”
Taşkın esnasında ve kum hareketleri ile dere ve ırmakların denize çıkışının engellenmesi ile tarım ve yerleşim alanlarının su altında kaldığını ifade ederek, projenin Terme için çok önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Başkan Kul, “Terme sahilleri sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tanınan, turizmin göz bebeği ve yerli, yabancı herkesin tercih ettiği bir turizm cenneti haline geldi. Çalışmanın yapıldığı alana yakın mavi bayraklı plajımız, yaz boyunca yerli ve yabancı vatandaşlar tarafından dolup taştı. Yaklaşık 45 kilometrelik sahile sahip ilçemizde, deniz turizmini ön plana çıkarmak projeler ürettik, çalışmalar gerçekleştirdik.” Dedi.

“TERME’DE TEKNE GEZİLERİ”
Terme merkezinden denize dökülen Terme çayında da önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Kul "Terme Çayı'nda çok büyük ıslah çalışması gerçekleştirildi. Irmak yatağı hem genişletildi hem de derinlik kazandırıldı. Halkımız Terme'de sahil ile şehri birbirine bağlayan Terme Çayı üzerindeki Yeni Köprü'nün sahil kısmından başlayarak denize kadar yaklaşık 4 kilometrelik bölümde tekne ile gezme fırsatı yakalayacak. Çalışmalarda sona yaklaşıldı. Vatandaşlarımız yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğa manzarasının tadını şimdi de denizden çıkaracaklar." Diye konuştu.

“TERME ÇAYI REKREASYON PROJESİ”
DSİ tarafından yapılacak 285 milyon liralık rekreasyon projesinin de yakın zamanda yatırım planına alınmasını beklediklerini anlatan Kul, "Terme Çayı Taşkın Önleme genel projesi içinde yer alan Terme Çayı Rekreasyon Projesi ile Terme, muhteşem bir yaşam alanına kavuşacak. Proje çerçevesinde Terme merkezinden geçen ve Samsun-Ordu karayolundan başlayarak sahile kadar uzanan güzergahta yapılacak proje içinde seyir terasları, kafeteryalar, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları iskeleler ve köprüler yer alacak. Biz de bu çalışmalara paralel olarak Terme'nin denizle buluştuğu noktada doğal yaşam alanı ve ırmak hattı boyunca yürüyüş ve bisiklet yolları planlamıştık. İnşaallah en kısa sürede tamamlanarak halkımızın istifadesine sunulur" şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA