25 MAYIS 2019 Cumartesi 22:27
Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-03-2019 15:47   Güncelleme : 02-03-2019 15:47

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na alınacak bin işçi için kura çekildi

ZONGULDAK'ta, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 1000 işçi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katılımıyla kura çekimi gerçekleştirildi. Kura sırasında büyük heyecan yaşadı.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na alınacak bin işçi için kura çekildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK’ya ilk etapta 1000, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yer altı üretim işçisi alımı sözü verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonunda ilk etapta alınacak 1000 işçi için Zonguldak'a 700, Karabük'e 200, Bartın'a 100 kontenjan ayrıldı. İş-Kur aracılığıyla 12-18 Şubat arasında başvurular alınırken, Zonguldak, Bartın ve Karabük'te çalışacak maden işçileri için toplam 35 bin 770 iş başvurusu yapıldı. Bugün 3 ilde noter huzurunda kura çekilişi gerçekleştirildi. Zonguldak'ta Site Spor Salonu'nda gerçekleşen kura çekimine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı. Kura çekilişinde salona sığmayanlar için dışarı dev ekran kuruldu. İlk olarak konuşan TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, noter huzurunda çekilen kuranın şeffaf şekilde izleyiciler önünde gerçekleştirildiğini söyledi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, TTK'nın ülke ekonomisine yıllardır çok büyük katkılar sunduğunu belirterek, "Geçmişte buharlı gemilerimiz trenlerimize bir yakıt olarak kullanılmıştı. Bu gün ise demir çeliğin hammaddesi olarak bulunmaktadır. İnşallah taşkömürü sizlerle beraber redevanslı sahalarla beraber beş yıl içerisinde sadece taşkömürümüzün planlaması 3 milyon tonun üzerinde çıkarmaktır. Buna vesile olan katkısı olan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TTK'nın Zonguldak için bölge için ne anlama geldiğini bu kura çekiminin anlattığını söyledi. Yer altı zenginliklerini çıkartarak yerli üretimin artırılması gerektiğini ifade eden Yavuzyılmaz, "TTK’yı geliştirelim, yer altı zenginliklerimizi çıkartalım, yerli üretimimizi yapalım, Zonguldak’ı eski günlerdeki gibi tekrar şahlandıralım diye bir aradayız. Gönül isterdi ki, TTK'daki norm kadro açığının tümünü giderelim. 14 bin 500 norm kadro var. Şu anda 7200 işçimiz var. Aradaki açığın hızla, acilen, teknolojik alt yapı yatırımlarının da yapılarak hızla tamamlanması gerekiyor. Bugün buradan gönlü kırık şekilde ayrılacak olan arkadaşlarımız olacak. Gönül isterdi ki, 2003 yılından önce Kozlu'da, Armutçuk ve Zonguldak’ta maden şehidi olan değerli canlarımızın ailelerine devlet kadrolarında sağlanan imkanlar bu çekilişte onlara da sağlanabilseydi. Onlar babasız büyüdüler, yarım büyüdüler, eksik kaldılar. Bizim bu ailelere minnet borcumuz var. Kuranın gerçekleşmesinde bu istihdamın sağlanmasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki soru işaretlerinin olmadığı siyaset üstü bir kura gerçekleşir. Kul hakkına girilmeden bu günü sağlıklı bir şekilde tamamlarız." diye konuştu.

BAKAN SELÇUK: 1.7 MİLYON İŞVERENE 11 MİLYONDAN FAZLA SİGORTALIYA DESTEK VERİYORUZ

Hükümet ve bakanlık olarak çalışan her işçinin hakkını, hukukunu gözeterek hareket etiklerini söyleyen Bakan Selçuk, "Bu anlayışla asgari ücreti, 2019 yılı için yüzde 26 artırarak net 2 bin 20 lira olarak belirledik. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizin ilk asgari ücret görüşmelerinde, bu sürecin işçi ve işveren taraflarımızın ortak mutabakatı ile sağladık. Türkiye’nin kalkınma hamleleri, ekonomide yazdığı başarı öyküleri işçi kardeşlerimizin alın teriyle yazılıyor. 17 yıldır ekonomide, ticarette, üretimde ve yatırımda sizlerin emeği var. Bizler maden işçilerimizin ne şartlar altında çalıştığını çok iyi biliyoruz. Ülkemiz için vatan nöbeti tutmak, hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan vatan savunmasında görev almak ne kadar kutsalsa, cennet vatanımız için, milletimizin istikbali için kazma vuran, ter akıtan işçi kardeşlerimizin sizlerin emeği de o kadar kutsal. Bu nedenle, madende çalışanlarımızın işini kolaylaştırmaya yönelik tedbirler almaya devam ediyoruz. Madenlerde çalışma süresini günlük 7,5 ve haftalık 37,5 saat olarak sınırlayarak, işçilerimizin 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapabilmesine imkân sağladık. Ayrıca yıllık ücretli izinleri de diğer çalışanlara göre 4 gün artırdık. İş sağlığı ve güvenliği alanında da, oksijenli ferdi kurtarıcı maske kullanımı, yer altında takibi kolaylaştıracak personel takip sistemi ve acil bir durumda madenden çıkış için hayat hattı kurulması zorunluluklarını getirdik" dedi.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ekonomide 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşacağını ifade ederek, büyük hedeflerin gerçekleştirilmesi için üretim ve yatırımları artırmak zorunda olduklarını söyledi. İşverenlerin 2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında verdikleri 2,5, 5 milyon istihdam sözünü tutacaklarına inandıklarını ifade eden Selçuk, "Geçtiğimiz hafta açıkladığımız yeni istihdam teşvikimizle; işverenlerimizin Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretini de devlet olarak biz karşılayacağız. Bakanlık olarak yeni istihdam teşvikimizle beraber 18 ayrı teşvik ve destek uygulamamız ile, 1,7 milyona yakın işverenimize, 11 milyondan fazla sigortalımıza halihazırda destek veriyoruz." diye konuştu.

BAKAN DÖNMEZ: GEÇEN YIL KÖMÜR ÜRETİMİNDE REKOR KIRDIK

Bakan Fatih Dönmez ise Zonguldak halkının madenciliği, bir meslek haricinde yaşamlarının birer parçası olarak gördüğünü söyledi. İstihdamı artırırken özel ve kamuya ait madenlerin sık sık iş güvenliği ve sağlığı yönünden denetlendiğini anlatan Dönmez, şöyle konuştu:

"Risk gruplarına göre 8 bin 88 maden sahası geçen yıl habersiz ve ani olarak denetledik. Her yıl daha da artırarak devam edeceğiz. Maden çalışanları ferdi kaza sigortasını yürürlüğe koyduk. Madencilerin maliyetlerini karşılanması için teşvik ödemeleri başlattık. Şehit düşen madencilerimin ailelerine destek olmak, acılarını bir nebze olsa dindirmek için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Eş ve çocuklarının kamuda istihdamını yapmak için yasal düzenlemeyi yaptık. Her şey büyük Türkiye için. Hep birlikte omuz omuza ülkemizi daha da ileri taşıyacağız. Daha çok üreteceğiz daha fazla istihdam sağlayacağız. Geçen yıl kömür üretiminde 102,5  milyon ton üretim yaptık. Rekor kırdık .Bu bize yeter mi yetmez. Çünkü Türkiye her geçen gün ilerliyor, gelişiyor. İşte bu yüzden Türkiye'nin dört bir yanında Zonguldak'ta nice kömür yataklarımız varken durmak yok yola devam diyoruz. İnşallah bu ivmeyi daha yukarı çıkaracağız."

'MARJİNAL GURUPLAR YERLİ ÜRETİM İSTEMİYOR'

Bazı marjinal grupların yerli üretimi desteklemediklerini, kömür üretimi istemediklerini ifade eden Bakan Dönmez, "Madenciliğe, yerli kömürü milletimizin emeğine göz diken marjinal gruplara sesleniyorum. Gelin Bartın'a, Zonguldak'a, Karabük'e bir bakın. Gelin kendi gözlerinizle görün. Burada yaşayan kardeşlerimiz üretim, aş istiyor. Şehir gelişsin hayat standartları artsın istiyor. Peki siz ? Türkiye enerjide dışa bağımlı kalsın. Dışarı milyarlarca lira para aksın istiyor. Peki soruyorum. Sizin arkanızda duran devletler en çok kömür üreten devletler değil mi? Hep Türkiye deyince bozuk plak gibi aynı şeyi tekrarlıyorsunuz. Siz bunların kim olduğunu iyi biliyorsunuz. Biz milletimize sevdalıyız. Biz emri milletimizden alırız. Biz milletimizin hakkını kimseye yedirmeye hakkımız da yok, eyvallahımız da yok." dedi.

TTK'YA 156 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Bakan Dönmez, TTK'nın 1,5 milyar ton rezervi  olduğunu söyledi. Bugün ise rödevans ile birlikte 1 milyon 200 bin üretim yapıldığını ifade eden bakan Dönmez, "Havzada potansiyelin onda 1'i olarak çalışabiliyoruz. TTK ile özel sektörün bunu artırmak için daha fazla üretim hedeflerini belirledik. Bu daha fazla istihdam daha fazla iş daha fazla aş demek. 2019'da 3 ruhsat devrini daha gerçekleştireceğiz. Böylece potansiyeli yüksek üretim yapılmayan alanları da üretime açmış olacağız. Bugün tüm Türkiye madenlerimizde 130 binden fazla işçi çalışıyor. 20 bin kişilik istihdam potansiyeli daha sağlamış olacağız. Biz bu hedeflere daha fazla teknik ve teknolojik alt yapıyla ilerleyeceğiz. Mekanize bir altyapı kurmaya ihtiyacımız var. TTK bunun çalışmalarını da yürütüyor. Daha yapacak çok işimiz var bizim. İnşallah bu hedeflere sizlerle ulaşacağız. Sizlerle birlikte inşallah daha da güçleneceğiz. Mekanize sistemlerin kurulması için toplam 156 milyon liralık bir bütçe belirledik. Bunun yarısını da 2018'de TTK kullandı. Kalan yarısını da bu yıl içinde tamamlayarak teknoloji ve insan odaklı çalışmayı daha da geliştirmiş olacağız" dedi.

KURA ÇEKİMİNİ BAKANLAR BAŞLATTI

Konuşmaların ardından kura çekimine geçildi. Kura çekimini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Ak Parti Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz başlattı. Noter huzurunda yapılan çekilişte protokol üyeleri küredeki topları çekti. Kura çekimi daha sonra noter huzurunda çekilmeye devam etti. Aynı anda Karabük ve Bartın'a ayrılan toplam 300 işçinin de kurası gerçekleştirildi.

ADAYLAR VE AİLERİ KURAYI HEYECANLA TAKİP ETTİ

Sabah erkenden kurayı takip etmek için geldiğini ifade eden Hakan Kuyu(30), işi çok istediğini belirterek, "Hayırlısı neyse o olsun. Sabah erkenden geldik. Genelimiz hep madenci. Babamız arkadaşlarımız madenci. Yapacak başka iş yok zaten" dedi.

İki oğlunun da kuraya girdiğini ifade eden Elvin Islak ise, "Onlar için geldim. Kurayı izliyorum. Onların kazanmasını istiyorum. İnşallah çıkar. Evliler, çocukları var. Başka çareleri yok. Geçinmek çok zor. Evleri de kira. Bu garanti devlet işi. Şimdi İstanbul'da gurbette çalışıyorlar." diye konuştu.

BARTIN VE KARABÜK'TE KURA ÇEKİLİŞİ YAPILDI

TTK Amasra Müessese Müdürlüğü'ne alınacak 200 maden işçisi için Bartın Kültür Merkezi'nde kura çekimi yapıldı. Kura çekimine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Bartın Valisi Sinan Güner, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, işçi adayları ve yakınları katıldı. 200 asil, 200 yedek işçi adayının belirleneceği kura çekimi yapıldı.

Karabük’te ise Belediye Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen kura çekiminde kürelerin başına geçen Karabük Valisi Fuat Gürel, Ak Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, ilk 20 kişiyi belirledi. 100 asil, 100 yedek işçi adayı kura çekimi ile belirlendi.

İKİ BAKAN İL BAŞKANLIĞINDA AÇIKLAMADA BULUNDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bakan Selçuk, 17 yılda sosyal yardım bütçesini 21 kat artırarak 43 milyar liraya çıkardıklarını belirterek, “AK Parti referansı her zaman kadın değerlerden aldı. Ulu bir çınar gibi birlik şuuru içerisinde ilerlemeye devam ediyor. İnşallah 31 Mart akşamı da sizlerle beraber bu müjdeyi Zonguldak'tan alacağız. Biz milletimiz ve vatandaşlarımızın her zaman duasına sahip olduk. Her seçimden zaferle çıkmamızın sebebi vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Önemli olan gönül belediyeciliğini yapabilmektir. Zonguldak'ta da AK kadrolarla birlikte bu seçimi geçireceğiz. Zonguldak'ta 17 yılda 18 milyar lirayı aşkın bir yatırım yaptık. Toplam 37 bin vatandaşımızı da aş ve iş sahibi yaptık. 2018 sonu itibariyle 138 bin aktif sigortalımız bulunmaktadır. Yeni iş imkanı sağlamak ve iş tecrübesi sağlamak için İşkur'un aktif iş gücü programları var. 17 yıllık süreçte toplam 28 bin vatandaşımızı faydalandırdık. Biz bunların hepsini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlattık. İstihdam seferberliği başlattık. Yaklaşık 8 milyon kişiyle ilave istihdam sağlayarak Avrupa'da bir rekoru kırdık. Bu sloganımız 'Burası Türkiye burada iş var' dedik. Bugün de 'Burada iş var burası Zonguldak' diyeceğiz. Geçen hafta başlattığımız yeni nesil çalışmalar ile 18 farklı teşvikimizle 1.7 milyon işverenimize 11 milyon sigortalımıza destek sağlıyoruz. Sadece işverenimizin değil işçimizi de destekliyoruz. Asgari ücreti işçilerimiz ve işverenlerimizle birlikte rekor bir artışla 2 bin 20 lira oldu. 17 yılda sosyal yardım bütçemizi 21 kat artırarak 43 milyar liraya çıkardık. Bugüne kadar toplam 289 milyar lira vatandaşlarımıza sosyal yardım ulaştı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son 15 yılda 140 bin kilometrelik bir doğal gaz hattı kurduklarını açıklayarak, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıl 210 milyon liralık bakanlığımıza bağlı yatırımlarımızı yapmışız. Son 16 yılda 5,8 milyar liralık yatırım yapmışız. Merkezi hükümetin bu yatırımlarına karşı yerel yönetimlerden aynı hissiyatı alamadık. 31 Mart’ta bence Zonguldaklının eline bir fırsat geçiyor. Vakit AK Parti vaktidir. Artık Zonguldak AK Parti belediyeciliğiyle tanışmalıdır. Biz güçlüyüz. Ama yolu açacak olan siz seçmenlersiniz. Sonra iş ve hizmet gelecek. Onun için gönülden bu işleri yapmak gerekiyor. Bu işinde kitabını başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere AK Parti yazmıştır. İstanbul bir mega kent olmasına rağmen çöp, çamur, çukur hepsi vardı. Bize hava kirliliği kısmı düştü. Vatandaşı ikna etmek kolay olmadı. Geçmiş dönemden gelen bütün belediyeler nedeniyle vatandaşın yöneticisine itimattı kalmamış. Cumhurbaşkanımıza vatandaşımızın güveni sayesinde bu işlerin üstesinden geldik. Bir ara İGDAŞ’ta abonelik yetiştiremiyorduk. İstanbul’da başlayan bu başarı hikayesi Türkiye’de ve mazlumların yaşadığı coğrafyaya da ulaşmıştır. Son 15 yılda 140 bin kilometrelik bir doğalgaz hattı kurmuşuz. 15 yılda dünyanın etrafını kazarak 3.5 defa tur atmışız. Kolay değil. Burada hem kamuya hem özel sektöre teşekkür ediyorum.”

'MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE İŞ KAZALARI YÜZDE 50 AZALDI'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Genel Maden İşçileri Sendikası'nı (GMİS) ziyaret etti. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak’ta tarihi bir gün yaşadıklarını, geri kalan 500 kişinin de en kısa zamanda alınacağını ümit ettiklerini söyledi. Bakan Dönmez de sendikal hayatın çalışma yaşantısının en önemli aktörlerden birisi olduğuna inanan bir bakanlık olduklarını söyledi. Bugüne kadar da bu ilişkilere çok önem verdiklerini ifade eden bakan Dönmez, şöyle dedi:

"Madencilik sektörü iş riski açısından diğer sektörlere göre daha göreceli iş riski yüksek bir iş kolumuzdur. Fakat son dönemde hem yasal mevzuat hem ikincil mevzuatta yapılan düzenlemelerle iş güvenliği noktasında azami ölçüde bir güven için kolları sıvamış durumdayız. Nitekim yapılan bu düzenlememi sıklaştırlan denetimlerden dolayı geçtiğimiz yıl ölümlü iş kazası oranı madencilik sektöründe yüzde 50 azaldı. Elbetteki amaç sıfır kazadır. Bunun için de inşallah çalışacağız. Burada iş verene kadar ikimize de büyük sorumluluk düşüyor. Onlar da ailelerini düşünmek suretiyle çalışıp daha hassas olacaklardır. Bir anlık dalgınlıkla Allah göstermesin kendisinin canı acıyabilir hem de çalışma ekibinin hayatını tehlikeye atmış olabilir. Bunun için eğitim şarttır. Bunun için pratik yapacağız kuralları harfiyen uygulayacağız. Burada en büyük riskimiz bana bir şey olmaz güvencesidir." dedi. 

BAKAN SELÇUK İŞ KADINLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, iş kadınlarıyla bir otelde düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi.  Bakan Selçuk yemek öncesi yaptığı açıklamada, kadın emeğininin, fedakarlığın, üretkenliğin adı olduğunu söyledi. Kadının girişimci yönüyle, fedakarlığıyla topluma yön verdiğini ifade eden Bakan Selçuk, şöyle dedi:

"Kadını biz sadece geçmişi değil, bugünü değil yarınları da inşa eden, topluma yön veren, ailemizin temel unsurları olarak görüyoruz. Hükümetlerimiz de her zaman kadınlarımızın yanında oldu, destekçisi oldu. 2023 yılında Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak istiyorsa, bunda elbette toplumun yarısını oluşturan kadın girişimcilerin de büyük katkısı olacak. Kadın girişimcileri dünyayla bütünleştirmek amacıyla kamu olsun, özel sektör olsun, sivil toplum kuruluşları olsun, bütün projeleri desteklemeye devam ediyoruz.

2018’te Zonguldak’ta nitelikli iş gücü oluşturma adına başlattığımız 'aktif iş gücü' programlarımızın yüzde 68’ini kadınlarımız oluşturuyor. Türkiye genelinde bu oran yüzde 57. Bu oran Türkiye rakamlarından daha fazla. Türkiye kadın istihdamı konusunda Avrupa ülkeleri dahil bir çok ülkeyi geride bırakmıştır. Son 10 yılda kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında da yine Avrupa birincisiyiz. Bu dönemde kadın istihdamını, yaklaşık 3,4 milyon kişiyle, yüzde 63 oranında arttırmış durumdayız. Üniversitelerdeki öğretim görevlilerimizin yarısı, Milli Eğitim Bakanlığı'mızdaki öğretmenlerimizin yarıdan fazlası, hakimlerimizin, mimarlarımızın, avukatlarımızın ve kamu görevlilerimizin yarıya yakını kadınlardan oluşuyor."

Türkiye'de şu anda 1 milyon kadın girişimciye destek verdiklerini ifade eden Bakan Selçuk, destek programlarıyla bu sayıyı arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Selçuk, işçisiyle, işvereniyle, STK'larıyla hedefler doğrultusunda Türkiye'yi hak ettiği yere beraberce getireceklerini anlatarak, "Bu şehir Zonguldak, bu ülke herşeyin en iyisine layık. Daha çok yürünecek yolumuz olduğunu düşünüyoruz. Daha çok projemiz var. Rüyalarımızı beraber kuruyoruz. Önümüzde 31 Mart gibi önemli bir seçim var. Zonguldak'ı, tüm ilçeleriyle beraber, gönül belediyeciliğiyle buluşturacağımıza inanıyoruz." dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Alanyaspor 44 34
 • 8 Atiker Konyaspor 43 33
 • 9 Fenerbahçe 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 34
 • 11 Sivasspor 41 34
 • 12 Kayserispor 41 33
 • 13 MKE Ankaragücü 40 33
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA