Eğitim
Giriş Tarihi : 15-10-2021 12:46   Güncelleme : 15-10-2021 12:46

TÜRKİYE’DE İLK KEZ PARAŞÜTLÜ EĞİTİM UÇAKLARI KONYA TİCARET ODASI KARATAY ÜNİVERSİTESİ’NDE!

Türkiye’de ilk olarak bir üniversiteye özgü hava parkıyla dikkat çeken KTO Karatay Üniversitesi, yabancı pilot istihdamının önüne geçmeyi hedeflerken öğrencilerine pilotaj dışında başka bir bölümde daha okuma fırsatı sunuyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ PARAŞÜTLÜ EĞİTİM UÇAKLARI KONYA TİCARET ODASI KARATAY ÜNİVERSİTESİ’NDE!

KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, pandemi sonrasında havacılık sektörünün eğitimli pilotlara ihtiyaç duyduğunu belirtirken, Türkiye’de ilk kez kullanılan paraşütlü eğitim uçaklarıyla yaşanabilecek olası kazaların önüne geçmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

Küresel olarak istikrarlı bir şekilde büyüyen ve dünya ekonomisi açısından vazgeçilmez bir konumda olan havayolu taşımacılığı, bilhassa son yıllarda ülkemizde dünyadaki gelişiminden çok daha hızlı bir şekilde büyüyor. Özellikle Asya ve Avrupa arasında yer alan ülkemiz hava sahasının stratejik konumu ve ekonomik gücü her geçen gün önem kazanıyor. Güçlü ve deneyimli akademik kadrosuyla uluslararası standartlarda Pilot yetiştiren ve verdiği eğitimle havacılık sektöründe başarılara imza atan KTO Karatay Üniversitesi, Türkiye’de ilk olarak bir üniversiteye özgü hava parkı ile bu başarısını taçlandırıyor. Havacılık sektöründe donanımlı ve nitelikli pilot eksikliğine vurgu yapan KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, “Uluslararası havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler sonucu özel havacılık şirketlerinin artması, beraberinde hava ulaşımındaki nitelikli personel ihtiyacını getirdi. Havacılık sektöründeki bu gelişmeler, uluslararası standartlarda pilot ihtiyacını ön plana çıkarıyor. Bu kapsamda üniversitemizde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde Pilotaj Bölümü’nü açarak ilk öğrencilerimizi geçtiğimiz yıl aldık. Türkiye’nin en iyi Pilotaj Bölümünün KTO Karatay Üniversitesi çatısı altında olması ve uluslararası düzeyde lisans eğitimi vermesi hem öğrencilerimiz hem Konya hem de Türkiye için ayrı bir öneme sahip. İnanıyoruz ki havacılıkta, dünyadaki en önemli ilk 3 üniversiteden biri olacağız.” diyor.

Kendi Planör, Uçak ve Hava Pistine Sahip Tek Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi

Pilotaj Bölümü Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, KTO Karatay Üniversitesi bünyesinde yer alan Pilotaj Bölümü’nün ayrıcalıklarına değinerek, “Türkiye’nin en deneyimli uçuş ve bakım ekibine sahip KTO Karatay Üniversitesi, kendi planör ve uçaklarıyla, kendi pisti ve bakım merkezinde pilot yetiştiren tek üniversite unvanını elinde bulunduruyor. Konya’da dünya çapında pilotların yetişmesi bizleri son derece gururlandırıyor.” açıklamalarında bulunurken Türkiye’de ilk kez paraşütlü eğitim uçaklarının da KTO Karatay Üniversitesi’nde olduğuna dikkat çekiyor. Doğan: “Pilotaj bölümündeki uygulama eğitimleri Türkiye’de yalnızca KTO Karatay Üniversitesi’nde planör uçuşlarıyla başlıyor. Planör lisansına (SPL) sahip olan bir pilot adayı, bir uçağa nispetle çok daha üst düzey beceri gerektiren planörü kullanarak, kumanda yeteneklerini geliştiriyor. Piste hangi irtifadan nasıl yaklaşacağını, mecburi inişlerde hızlı ve mükemmel karar verme yeteneklerini planör eğitimiyle kusursuzlaştırılıyor. Öğrencilerimiz anormal duruma yaklaşan veya giren uçağın hangi kumandalar ve koordineli kullanımla kurtarılacağını öğreniyor. Türkiye’de ilk kez kullanılan paraşütlü eğitim uçakları ile yaşanabilecek olası kazaların önüne geçmeyi hedefliyoruz.” diyor.

İkinci üniversite okuma şansı

Pilotaj Bölümü öğrencileri çift diplomayla mezun olabiliyor. YÖK tarafından belirlenen şartları sağlamaları halinde ikinci bir lisans programına ücretsiz kaydolma hakları var. Pilotaj diplomasının yanında ikinci bir diplomaya da sahip olmasının en önemli avantajı, eğitim hayatlarında herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmaları halinde bu mağduriyetleri ikinci bir meslekle giderilecektir. Her yıl Antalya Bilim Üniversitesi ile ELBA Havacılık Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Yılın Havacısı 2020” havacılık ödüllerinde, “Havacılık Eğitimi” dalında “Yılın Havacısı" ödülü sahibi olan KTO Karatay Üniversitesi’nde 1000x30 m çim pist, 1500x30 m asfalt pist, 1500x15m taksi yolu, uçak bakım hangarı, 3 adet eğitim uçağı ve 2 adet planör bulunmaktadır.