22 TEMMUZ 2019 Pazartesi 12:51
Güncel
Giriş Tarihi : 03-05-2019 17:24   Güncelleme : 03-05-2019 17:24

Türkiye'den NATO'ya 'Güney Kıbrıs' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı'nda (SHAPE) tertiplenen Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SACEUR) komuta devir teslim törenine, NATO nezdinde herhangi bir statüsü bulunmayan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) davet edilmesi iyi niyetle izahı mümkün olmayan, büyük bir gaflettir" dedi.

Türkiye'den NATO'ya 'Güney Kıbrıs' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, SACEUR'ün komuta devir teslim törenine, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin davet edilmesiyle ilgili soruya yazılı cevap verdi. Aksoy, devir teslim töreninin, Belçika'nın Mons şehrinde bulunan SHAPE karargahında düzenlendiğini hatırlatarak, "SACEUR'ün komuta devir teslim törenine, anılan karargah tarafından diğer AB üyeleriyle beraber, NATO nezdinde herhangi bir statüsü bulunmayan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin de davet edilmesi iyi niyetle izahı mümkün olmayan, büyük bir gaflettir. SHAPE Karargahının kendi inisiyatifiyle yaptığı anlaşılan bu sağduyudan uzak davranışı kınıyoruz. Anılan karargahın, Türkiye dâhil, NATO üyelerinin siyasi kontrolünde olduğunu ve bu anlayışla hareket etmekle mükellef bulunduğunu bu vesileyle hatırlatıyoruz" dedi.

Bu gelişmesi sonrası devir teslim törenine Türkiye'nin katılmadığını belirten Aksoy, şunları kaydetti:

"SHAPE karargahının bu affedilemez hatayı nasıl işlediğinin açıklığa kavuşturulmasını teminen gerekli girişimler yapılmıştır. Bu tür emrivakilerden medet umulmasının, NATO ile AB arasındaki işbirliğine yarar sağlamayacağı açıktır. NATO makamlarını, tüm İttifak yapılarının kolektif kararlara ve iki örgüt arasındaki uzlaşılmış çerçeveye uygun biçimde davranmasını temin etmeye çağırıyoruz."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA