Güncel
Giriş Tarihi : 06-11-2021 23:54   Güncelleme : 06-11-2021 23:54

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik ilkokul döneminden lise dönemine kadar hemen her öğrencinin en büyük derdidir.

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

Birbirinden uzun sayıların çarpımı ve bölmesi derken bunların arasına bir de bilinmeyen değerler girdiği zaman dert daha da büyüyor ve çoğu öğrenci matematik dersinden soğuyor. Matematik ne kadar zorlayıcı olursa olsun o derse karşı büyük aşk besleyen öğrenciler de mevcut. Bu öğrenciler özel bir sihre mi sahip? Elbette hayır. Sadece dersin dilinden anlıyorlar ve nasıl çalışacaklarını biliyorlar. Peki, bir TYT öğrencisi olarak sen nasıl çalışacağını biliyor musun? Eğer bilmiyorsan ya da bildiklerini pekiştirmek istiyorsan bu rehber yazı tam sana göre!

Çalışma Düzeni Kur

Matematik dersi konusunda sıkıntı yaşayan öğrenci sayısı oldukça yüksek seviyede seyrediyor. Bakıldığı zaman öğrenciler çok çalıştığını yine de bir şey anlamadığını söylüyor ve dersten saatlerce yakınıyor. Sen de bu öğrencilerden biri misin? O zaman sana bizden ilk ipucu: Çalışma düzenini kur. TYT konuları yazısından tüm dersler için tek tek konuları öğrenip program yap.

Çalışma düzeni kurmadan çalışmak sadece vicdanını rahatlatır. Bundan başka bir işe yaramaz ve kafanın daha da karışmasına neden olur. İnternette yayılan ''üç ayda matematik'' yazılarının hayalden ibaret olduğunu biliyor musun? Sıkı ve düzenli bir çalışma ile matematik senin elinden kurtulamaz. Günlük belirli saatleri matematik için ayır ve bu konuda bir disiplin oluştur. Kendini tanı, kapasiteni ölç ve çalışmaya başla! Kazanmak senin parmaklarının ucunda...

Düzgün Bir Temel İçin Konu Çalış

Birçok öğrencinin kafası ''konu mu test mi?'' sorusuyla karışık durumda. Sınavda senden matematik konu anlatımı istenmeyecek elbette bu konuda hemfikiriz. Yalnız bilmen gereken bir şey var ki temelini atmadan ve eksiklerini kapatmadan çözeceğin testlerden hiçbir verim alamazsın. Okulda öğretmeninin anlatım tarzı sana yakın değilse internetteki çeşitli platformlardan sana en uygun anlatım tarzına sahip hocayla bu eksiklerini kapatabilirsin. Uzun bir konuyu parçalara bölmeyi sakın unutma!

Testlerle Konuyu Pekiştirin

Test çözmek dillerden düşmeyen bir yöntemdir ve senin için oldukça işe yarayıcıdır. Çalıştığının konuyu pekiştirmen için testlerin kapısını çalman gerekir. Aynı konu üzerine çıkarılmış onlarca test var hangisini çözeceksin? Seviyene en uygun olan testi seçip oradaki sorularla başlayacaksın.

Test çözmek sana ne kazandıracak? Bir konu üzerinden yüzlerce farklı soru çıkarılabilir. Çözdüğün her testte aynı konu üzerinden hazırlanmış farklı soru tarzlarını göreceksin. Bu soru tarzlarıyla birlikte de aynı konuya başka bakış açılarıyla bakmayı öğreneceksin. Teste başlamadan önce süre tutup aynı zamanda kendi hızını da test edebilirsin.

Yapamadıklarının Üstüne Git

Yapamadığın ve zorlandığın sorular da çıkacak elbette. Öğretmenine sorduğun her soruyu öğretmenin muhteşem derecede bilmiyor. Bunun sen de farkındasın değil mi? Pes etmek en kolay yol gibi gelse de çözemediğin soruyu neden çözemediğini anlamaya çalış. Tek bir soruya saatler ayırman her zaman aynı yolu izlemene neden olacağından başka sorulara yönelip tekrar ona dönmen en doğru seçenektir. Konunun soruyu içeren kısmını tekrar dinleyebilir ve gerektiğinde öğretmenlerinden yardım isteyebilirsin.

Deneme Çöz

Matematik dersinde konulara hakim olduktan sonra farklı kaynaklardan bol bol deneme çözmek sana çok büyük artı sağlayacak. Bunun için rastgele denemeleri çözerek vakit kaybetmek yerine doğru bir denemeden başlayarak çözmeye devam etmelisin. Deneme seçimlerin kolay- orta- zor şeklinde ilerlerse çok daha rahat bir çalışma gerçekleştirmiş olursun. Denemeler konusunda kararsızsan eksiklerini ve artılarını belirledikten sonra okulundaki öğretmenine danışarak TYT deneme önerileri alabilirsin.

Tüm bunlara ek olarak kendine inanmalısın. Unutma ki matematik yapamıyorum diye bir derdin yok, aslında yanlış kaynaklardan başladın.