Spor
Giriş Tarihi : 31-01-2021 17:11   Güncelleme : 31-01-2021 19:03

Ümraniyespor Samsunspor maçında kural hatası var mı? Maç tekrar edilecek mi?

Ümraniyespor - Samsunspor maçında hakem Ramazan Keleş'in yaptığı kural hatası maçın tekrarını gerektirir mi ? Merak edilen bu duruma eski hakemlerden Deniz Çoban katıldığı bir programda; 'kural hatası yapılmıştır' dedi. Ayrıca Trtspor yorumcuların eski Hakem Bünyamin Gezer de "kural hatası var" dedi.

Ümraniyespor Samsunspor maçında kural hatası var mı? Maç tekrar edilecek mi?

TFF Birinci Ligi'nde Yılport Samsunspor'un deplasmanda oynadığı ve 2-2 sona eren Ümraniyespor maçı daha çok konuşulacağa benziyor. Maçın hakemi Ramazan Keleş'in baştan sona son derece kötü bir yönetim sergilediği maçta Samsunsporlu oyuncuların neredeyse her hareketine düdük çalan hakem Keleş, kurallardan bi haber olduğunu 90 dakikada yaşanan bir olay gözler önüne serdi. 

İNANILMAZ BİR AN 

Hakem atışı gerektiren pozisyon sonrasında topu Samsunsporlu Djedje'nin önüne bıraktı. Ancak kırmızı beyazlı oyuncu daha topu müdahale etmeden rakip oyuncu topu alarak ilerledi ve bir anda kaleci Nurullah ile karşı karşıya geldi. Nurullah'ta topu bıraktı ve oyuncu topu boş kaleye bıraktı. 

KURAL HATASI OLDU

Trtspor yorumcularından eski hakem Bünyamin Gezer maçın hakemi Ramazan Keleş ile ilgili; “Kural bilmeyen hakem Ramazan Keleş ve yardımcıları için söylenecek söz bulamadım maalesef.” açıklaması yaptı.

Ayrıca Trtspor sunucu Hünkar Mutlu skandal maçla ilgili: “Ümraniyespor-Samsunspor maçında kural hatası oldu. Bundan sonra yaşanacakları ve bu konudaki fikirlerimizi TRT SPOR’da Teknik Analiz’de konuşacağız.” paylaşımında bulundu.

Trtspor Stadyum programı sunucusu Ersin Düzen Ümraniyespor-Samsunspor maçında yaşanan hakem hatası ile ilgili yorumlarda bulundu: "Hakem atışında top yere temas ettikten sonra oyun devam eder. Ancak, kaleye girmeden en az iki oyuncuya temas etmesi gerekir. Rakip kaleye girerse kale vuruşu, kendi kalesine atılırsa köşe vuruşu ile devam eder. Kural hatası yapılmış. Golden sonra, Samsunspor’un gol atmasına imkan tanıyan ve kaleyi açan Ümraniyespor teknik heyeti ve futbolcularını tebrik ederim. Çok güzel bir duruş sergilediler.”

KURAL KİTABI NE DİYOR ? 

IFAB'ın Futbol Oyun Kuralları kitabına göre, eğer hakem atışında top, en az iki oyuncuya temas etmeden kaleye girerse, oyunun aşağıdaki durumlara göre tekrar başlaması gerekiyor:
• Eğer top rakip takımın kalesine girerse, kale vuruşu ile
• Eğer top takımın kendi kalesine girerse, köşe vuruşu ile