Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-10-2020 15:01   Güncelleme : 04-10-2020 15:01

Vergi affı ve borç yapılandırması hakkında açıklama

TBMM 'nin yeni yasama yılına başlaması ile birlikte milyonlarca kişinin vergi affı ve yapılandırma talepleri gündemde yer aldı. İşte detaylar...

Vergi affı ve borç yapılandırması hakkında açıklama

MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK Mİ?

Türkiye genelinde devlete borcu olan vatandaşlar, hükümetten yapılandırma ya da vergi affı müjdesi bekliyor.  Türkiye genelinde yüz binlerce vatandaşIın ödemelerinin gecikmesi sonrası borçlar icralık oldu ve vatandaşlar , borçlarını toplu şekilde ödeyemediği için mağdur oluyor.  Borçların ödenmemesi sonrası ise yapılandırmalar bozuldu toplu ödeme yapılması istendi. Borcu toplu şekilde ödeyemeyen vatandaşlar ise devletten yeni bir yapılandırma müjdesi beklemeye başladı. 

VERGİ AFFI OLACAK MI?

Sürekli gündeme gelen vergi affı , bu yıl da gündeme geldi fakat Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada, bundan sonra vergi affı olmayacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Son dönem yine bir şey atmışlar. Duydum. ‘Sayın Bakanım, vergi affı geliyor.’ Nereden çıktı ya? Biz iktidara geldik vergi affı yok. Amaç ne? Yalan haberle ahlaklı bir şekilde vergi disiplini oturmaya başlayan vatandaşa ne yapmaya çalışmak? Zaten vergi affı geliyor, vergi ödemeyelim. Yok, biz ne dedik. Vergi affı yok. Yapılandırmalar var, sıkıntıda olanlara destek var, baktılar ocak vergi rakamları iyi geliyor, şubat da fena değil, bunların bütçe performansı iyi gidiyor, oradan nasıl sekteye vururuz? Sabahtan akşama yalan. Kağıt sallıyor, onu bunu diyor. Yok. ’Bu çerçevede aflar dönemi bitti’ demiştik. Ben buradan, birinci ağızdan, birilerinin yalanına kanmama noktasından bunu da söyleyeyim.”

YAPILANDIRMA OLACAK MI?

Devlet, yapılandırma yaptığı zaman tahsil edemediği borçların büyük çoğunluğunu alabiliyor. Bu nedenle bir yapılandırma olması, hem devlet hem vatandaşlar açısından iyi olacak. 

Yapılandırmanın ise önümüzdeki günlerde mecliste görüşüleceği öğrenildi.