Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 18-07-2020 21:10   Güncelleme : 18-07-2020 21:10

YENİ BİR VİZYON ÇİZİYORUZ

YENİ BİR VİZYON ÇİZİYORUZ

Futbol ve kent kültürünü harmanlayan eşsiz model:
“Bavyera-Bayern Münih / Samsun-Samsunspor”
Samsun’da insanını her alanda olduğu gibi spotif alanda da başarıya aç / hasret bırakanların devri sona erdi.
Sportif kültürün lokomotifi olan Samsunspor şu dönemde, spor kültürüyle kent kültürünü entegre hale getirecek yeni bir vizyon çiziyor bizlere…
Başkan Yıldırım’ın bir halı gibi ilmek ilmek dokuduğu bu vizyon, benim aklıma Bayern Münih Kulübü ile bu kulübü bağrından çıkartan Bavyera arasındaki köklü ilişkiyi aklıma getiriyor.
Bayern Münih, Bavyera’dır. Bavyera’daki Alman endüstrisinin spor, eğlence, kültür ve eğitim kulübüdür. Yani Bayern Münih’in bugünlere gelebilmesinin altında, Bavyera’nın endüstriyel gücü, ekonomik potansiyeli, büyük insan kaynağı ve bunların hepsini harmanlayabilen bir yönetim anlayışı yatıyor.
Bavyera’da yıllarca o devasa fabrikalarda çalışanlar, o çalışanların çocukları spora yöneliyor ve adeta kulüp bir futbolcu fabrikası gibi çalıştı.
Sanayi kuruluşları da bu olguyu sürekli desteklediler, gençlerin spor yapacağı olanakları sağladılar.
Ülkemizdeki yaygın yöntem ise, kulübün ihtiyacı oluştuğunda para verecek birilerinin kapıları çalındı, yükü sırtlayacak birileri bulundu, acil ihtiyaçlar giderildi, eski tas eski hamam bu düzen hep böyle devam etti.
Samsunspor bu anlamda da tabuları yıkmakta kararlı.
Yüksel Başkan’ın vurgusu da hep bu noktaya!
Kalıcı başarı istiyorsak, sportif kültür ve profesyonellik konularında fark taratan bir Samsunspor yaratmak istiyorsak, sayın Yüksel Yıldırım’ın odaklandığı hedefe bizler de odaklanmak zorundayız.
Samsunspor’u akılla, bilimle, yatırımla ve de kent ekonomisi ve kültürüyle entegre ederek şahlandırmak öncelikli hedefimiz olmalı.
Yani; ‘Samsunspor için Bayern Münih; Samsun için Bavyera Modeli’
Bu modelin, Türkiye’de fark yaratan bir model olacağını görüyorum.
Yeter ki herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirsin…

Metin Akbaş