Güncel
Giriş Tarihi : 15-03-2021 11:37   Güncelleme : 15-03-2021 11:37

Yeni tedbirler alınacak mı?

Mutant virüsün etkisiyle birlikte vakaların yeniden artışa geçmesi ile birlikte yeni kısıtlamaların alınması bekleniyor. Bugün gerçekleştirilecek kritik kabine toplantısı sonrası alınan kararlar açıklanacak.

Yeni tedbirler alınacak mı?

Türkiye koronavirüs risk haritası bu bu hafta güncellenecek. Güncellenecek haritada illerin renkleri değişecek ve bugünkü kabinede bu duruma göre bir değerlendirme yapılacak. Kulislerden aktarılan bilgilere göre Bilim Kurulu'nun mavi ve sarı iller dışındaki illere seyahat yasağı gelmesini istediği, ancak hükümetin vaka sayıları 20 bini geçmediği durumda buna sıcak bakmadığı öğrenildi. 

Mutasyonlu virüs nedeniyle vakaların arttığı bildirilirken, mutasyonlu koronaya yakalananların hastalığı evde atlattığı, ağır atlatmadığı , hastanelerin yükünün şimdilik ağır olmadığı öğrenildi. Bazı uzmanlar vakalardaki artışla ve kısıtlamalar ile ilgili, "Vaka sayısının artması tek başına belirleyici olmayacak. Yüz bin nüfusa düşen vaka sayısının yanı sıra örneğin İstanbul'da virüsün yayılım hızı, pozitiflik oranı, test sayısı, hasta, yoğun bakım ve entübe oranı gibi veriler de dikkate alınıyor. İstanbul'da bir kıpırdanma söz konusu ama henüz sıkıntılı bir durum yok" dedi.

Kaynak: Kamu Bülteni