Güncel
Giriş Tarihi : 16-06-2019 12:53

'Yeni Yargı Reformu yerel gazeteleri bitirir'

Yargı Reformu Paketi’nin basın sektörüne olan etkisine değinen Çarşamba Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sait Kuzu “Yeni Yargı Reformu can çekişen yerel basını tamamen bitirir”dedi.

'Yeni Yargı Reformu yerel gazeteleri bitirir'

Yeni Yargı Reformu’ndaki ilgili düzenlemenin yazılı basın için hayati önem taşıdığını ve (menkul-gayrimenkullerin açık arttırma yoluyla satışlarına ilişkin) icra ilanlarını gazetelerde yayınlamamanın sakıncalarına değinen başkan Kuzu, İcra – iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılan resmi ilanların yazılı basınımız için adeta can suyu niteliğinde olduğunu, ancak yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun yeni uygulamada kalkacak olmasını üzülerek öğrenmiş bulunduklarını dile getirdi.

Gazetelerin aslında kamu görevi icra ettiklerinin de altını çizen Kuzu, “Sektörümüz milli güvenlik, ulaştırma-haberleşme, eğitim gibi bir kamu görev alanıdır. Geldiğimiz noktada ihale ilanlarındaki daralmanın üzerine icra ilanlarını ortadan kaldıracak bir yaklaşım sektörün yaşamasını tehdit etmekten daha öte demokrasimizin sağlıklı işlerliğine doğrudan tehdit oluşturacaktır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA