Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

​​​​​​​Modern tıbbın en yeni gelişmelerinden biri de liposuction uygulamasıdır. Liposuction; yağ emmek anlamına gelir ve bölgesel kilo sorunu olan kişilere uygulanır.

Yaşam - 08-04-2021 18:42

Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

Vakumlu pompalar sayesinde vücudun belli bölgelerinde fazlalık oluşturan yağ tabakaları vakumlar sayesinde bölgeden çekilir. Bu işlemin amacı direk kil vermek değil, sadece vücut çizgilerini ve vücut hatlarını bozan yağların deri altından alınmasını sağlamaktır. Peki, eskinden günümüze kadar sıklıkla tercih elden uygulamada, liposuction çeşitleri nelerdir? Sorusunun detaylı cevabını almak adına doç. Dr. Tayfun Türkaslan’a sorduk… Sayın Türkaslan liposuction çeşitlerini sizler için bir araya getirdi.

Liposuction Çeşitleri

Vücut yağlanması sorunlarına müthiş bir şekilde cevap veren liposuction kişilerin kendi ihtiyaçlarına yönelik, farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Bu işlem için uygulanan çeşitlere bakacak olursak;

Lazer liposuction (lal);  lazer liposuction, daha çok şişirme tekniği ile beraber uygulanmaktadır. Vücut bölgesinin farklı birkaç bölgesinde yağ birikmesi sorunu yaşayan kişilere uygulanan bir tekniktir. Bu tekniği sadece aşırı bölgesel yağlanma sorunu olan kişiler değil, vücutlarında farklı noktalarda az yağ birikmesi sorunu yaşayan kişilere de uygulanır.  Lazer liposuction, uygulamasının en iyi yanı ise deride sarkma ve deri esnemesi gibi durumların yaşanmamasıdır.

Uygulama için sorunlu bölgelere küçük kesiler açılır. Bu kesilerden eriyen yağ dokuları dışarıya çıkarılır. İşlemin başarılı olması için cihazın sorunlu bölgeye 12 dakika kadar tutulması gerekmektedir. Kişilerdeki yağ miktarına göre seans sayısı uygulanmaktadır.  Kişiden kişiye 2 ila 5 ay içinde tedaviden netice alınmaktadır.

Şişirme tekniği; şişirme tekniğinde bir takım anestezik ilaçlar ve bikarbonat karıştırılı. Karışım yağ alınması gereken bölgeye enjekte edilerek uygulanır. Bu sayede yağ alınacak bölgede bir uyuşukluk olmasına yardımcı olur. Akabinde, hasta uyumaya geçer ve gerekli görülen bölgeden yağ vakumlama işlemleri yapılır.

Şişirme tekniği liposuction yönteminde kanüller yağ dokularında delik açılmasına neden olur. Yağ dokusu emilimi yapılırken, çevrede yer alan yağlarda da hasarlar oluşmaya başlar. Ama bu yöntemi uygularken kesinlikle çok dikkatli olunması gerekir. Aksi halde uygulama yapılan bölgede bir takım çökme meydana gelebilir.

Yüzeysel liposuction; adından da anlaşılacağı gibi yüzeysel liposuction çeşidinde derinin hemen altında yer alan yağ tabakaları emilir. Ayrıca deri ve cilt sarkması meydana gelebilecek potansiyelde olan kişilerde, daha sıkı bir deri oluşmasına yardımcı olur. Yani şişme tekniği ile yapılan liposuction çeşidine göre çökme gibi durumlar yaşanmayacaktır. Ama işlem doğru ve dikkatli bir şekilde yapılmadığı takdirde, deri altında yer alan damarlarda tahribatlar meydana gelebilir. Ve bu damar tahribatlarının, iyileşme süreci diğer liposuction çeşitlerine göre daha fazla zaman alabilir.

Yüzeysel liposuction yönteminde karşılaşılan bir diğer sorun ise cilt renginin, değişmesidir. Bunun esas nedeni ise damarlarda oluşan tahribatlar olabiliyor. Yüzeysel liposuction, daha çok boyun, basen ve yüz bölgesine uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise cildi daha sıkı bir görünüme kavuşturması olduğu gibi selülit sorunlarının da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ultrasonik liposuction; en çok tercih edilen liposuction çeşitlerinden biridir. Bunun nedeni ise sert bölgelerde daha fazla başarıya ulaşma durumudur. Tedavi sürecinde diğer liposuction yöntemlerine göre daha az efor harcanmasına yardımcı olur. Son derece yaygın olan bu yöntem günümüzde daha az şekilde uygulanması sağlanmaktadır. Bunun nedeni ise sorunlu bölgelerde bir takım sakıncaların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Radyo frekans destekli liposuction; bu liposuction yönteminde kullanılmakta olan cihazın geliştirilme aşamaları hala günümüzde devam edilmektedir. Radyo frekans liposuction yöntemi en çok abdominoplasti yapılması uygun olacak kişilere ve vücutlarındaki çeşitli yaralar nedeni ile abdominoplasti yapılamayan kişilere uygulanır. Diğer hastalar için ise pek fazla kullanımı yapılmaktadır. Burada yapılan uygulamanı detayına bakacak olursak, klasik liposuction yöntemleri uygulanır. Akabinde, klasik liposuction uygulaması yapılan bölgeye özel bibolar radyo frekans cihazı ile ısıl işlem uygulanır.

Emme destekli liposuction ( sal); uygulanacak olan emme destekli liposuction çeşidinde küçük tüp kullanımı yapılmaktadır. Uygulama sırasında doktor, küçük tüpleri hareket ettirir. İçine yağların alınması sağlanır. Bu yöntemde doktorun bölgeyi sürekli olarak takip etmesi de gerekir. Yani uygulama ile deri altındaki yağ tabakasının inceliği takip edilir. Deri altındaki yağlar, bu yöntem sayesinde tüp içine alınır.

Güç destekli liposuction (pal); güç destekli liposuction yöntemi diğer emme yöntemine benzemektedir. Bu uygulamada ise özel cihaz kullanımı yapılır. Cihaz, kanüllerin yağlarının alınması gereken bölgeye iletilmesini sağlar. Güç destekli liposuction yöntemi, bölgesel yağlanma sorununun çok olan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilir. Yani daha geniş alanda yağ tabakası olan kişiler için uygulanması doğru olur.

Liposuction Tekniği Vücudun Hangi Alanlarında Kullanılır?

Liposuction çeşitleri hakkında kısa kısa bilgiler verdik. Tüm bu bilgiler ışığında, hastaların yağ miktarına ve özel durumlarına göre uygulanacak olana liposuction çeşidi belirlenir. Daha sonra ise hastalarda hangi bölgeler için liposuction uygulanması gerektiğine bakılır. Esasen liposuction tekniği ile yağ aldırma vücudun her bölgesine uygulanabilir.  Fakat elbette bu bir kilo verdirme yöntemi olarak düşünülmemeli ve bölgesel şekilde uygulanması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Kadınlarda Daha Çok Liposuction Uygulanan Bölgeler

 • Karın bölgesi yağlanmalarında,
 • Basen ve uyluk bölgesi yağlanmalarında,
 • Bel çevresinde oluşan yağlanmalarda,
 • Kolların üst kısımlarında,
 • Yanak estetiğinde,
 • Boyun ve gerdan bölgesinde uygulanmaktadır.

Erkeklerde Liposuction En Çok Hangi Bölgelere Uygulanır?

Artık estetik alanda erkeklerde bir takım cerrahi operasyonlardan faydalanmak istemektedir. Özellikle liposuction yöntemi ile yağ adlıma erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan biridir. Burada erkeklerin güttüğü amaç ise daha net vücut çizgilerine sahip olmak, daha erkeksi bir görünüme sahip olmak ve bölgesel incelme yaşamak istemeleridir. Erkeklerde en çok liposuction uygulanan bölgeler ise;

 • Ayak bilekleri,
 • Kadınsı görünen kalçalar,
 • Büyük memelerde,
 • Ense bölgesinde,
 • Bel çevresinde,
 • Boyun bölgesinde,

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu uygumla kesinlikle kilo vermek isteyenlerin yaptıracağı bir estetik operasyon değildir. Sadece bölgesel incelme yaşamak isteyen kişiler ve daha belirgin vücut hatlarına sahip olmak isteyen kişiler için uygundur. Liposuction, daha çok mevcut kilosu yerinde olan ama bazı bölgesle kilo sorunu olan kişilerin yaptırabileceği bir uygulamadır. Örneğin, vücut ağırlığı boyuna göre ideal olup, bel ve göbek çevresinde çok fazla yağlanma sorunu yaşayan kişiler bir ya da iki beden incelmek amacı ile liposuction yaptırabilir. Bu yöntem için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise yaştır. Her nen kadar her yaşa uygun olsa da artık cilt elastikiyetini yitirmiş ve deri toparlanması zor olan kişiler için tavsiye edilir. Çünkü deri altından vakumlanan yağ tabakası, deride çökme ve sarkmalara neden olur. Bu gibi durumların yaşanmaması için ise liposuction yaptırmak istediğiniz doktorunuz ile tüm detayları en ince ayrıntısına kadar görüşmeniz tavsiye edilir.

Öte yandan liposuction yaptırmak isteyen kişilerin sağlıklı kişiler olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü işlem cerrahi bir operasyon olduğu için istenemeyen durumlar yaşanabilir. Dikkatli olunmasında fayda vardır.


Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Türkiye'de Covid-19 tablosu 11 mayıs 2021

Türkiye'de Covid-19 tablosu 11 mayıs 2021

11-05-2021 - Güncel

Samsun'da engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye

Samsun'da engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye

11-05-2021 - Samsun Haber

Yasin Öztekin: Sezon şimdi başlıyor

Yasin Öztekin: Sezon şimdi başlıyor

11-05-2021 - Spor

Samsun Büyükşehir çocukları sevindirdi

Samsun Büyükşehir çocukları sevindirdi

11-05-2021 - Samsun Haber

YÜCEL UYAR’DAN AÇIKLAMA

YÜCEL UYAR’DAN AÇIKLAMA

11-05-2021 - Spor

İşte kademe kademe normalleşme süreci

İşte kademe kademe normalleşme süreci

11-05-2021 - Samsun Haber

Samsun'da haftalık vaka tablosu açıklandı

Samsun'da haftalık vaka tablosu açıklandı

11-05-2021 - Samsun Haber

Murzioğlu: “Sınırsız tüketim anlayışından vazgeçilmeli”

Murzioğlu: “Sınırsız tüketim anlayışından vazgeçilmeli”

11-05-2021 - Samsun Haber

Yüzyılın Rotası’nda gençler geleceğe ışık tutacak

Yüzyılın Rotası’nda gençler geleceğe ışık tutacak

11-05-2021 - Samsun Haber

İLKADIM BELEDİYESİ HİJYEN SEFERBERLİĞİNİ KIRSAL MAHALLELERE TAŞIDI

İLKADIM BELEDİYESİ HİJYEN SEFERBERLİĞİNİ KIRSAL MAHALLELERE TAŞIDI

11-05-2021 - Samsun Haber