SAMSUNLU SANATSEVERLER KONSERDE BULUŞTU

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98. yılı olan 29 Ekim Cuma günü saat 20.00’de “Cumhuriyet Konseri” düzenledi.

Kültür&Sanat - 30-10-2021 16:58

SAMSUNLU SANATSEVERLER KONSERDE BULUŞTU

Muammer Sun'un “Kurtuluş” ve “Cumhuriyet” filmleri için bestelediği ve ulusal müzik dağarcığının en çok seslendirilen ve sevilen eserlerinden olan müziklerden oluşan konserde orkestrayı şef Kıvanç Tepe yönetti. Konserin solistliğini soprano Sezgi Elhüseyni, solist-anlatıcı görevini ise mezzo soprano Ayşe Ceylan üstlendi.

Konserde “Cumhuriyet” filminden “Başlangıç Müziği”, “Bozkırın Sesi”, “Hoş gelişler ola”, “Harfler Marşı”, “Yüzündür Cihanı Münevver Eden” adlı eserler yer alırken “Kurtuluş” filminden “Acı, İsyan ve Direniş”, “Savaş Müziği”, “Yunan Ağıtı”, “Büyük Taarruz”, “Hüzün”, “Karanlık”, “Dönüşüm”, “Sevda Çiçeği”, “Denizcilerin Şarkısı”, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” ve orkestrasyonu Muammer Sun’a ait olan “Onuncu Yıl Marşı” icra edildi.

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin klasikleşmiş repertuarı içinde yer alan ve seyircinin yoğun ilgisi nedeniyle yıllardır kapalı gişe olan “Kurtuluş ve Cumhuriyet Film Müzikleri Cumhuriyet Konseri”nin başkemancısı Seçil Küçükçelebi. Koro şefi ise Raushan Baigulakova.

Pandemi şartları gözetilerek büyük coşkuyla gerçekleştirilen konser sonunda yoğun istek üzerine tüm seyirci ile birlikte “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” eseri tekrar söylendi ve konser sanatseverlerden tam not alarak dakikalarca ayakta alkışlandı.

DİĞER HABERLER
Keloğlan Canik’te

Keloğlan Canik’te

25-06-2022 - Kültür&Sanat

Konservatuvar öğrencilerinden muhteşem konser

Konservatuvar öğrencilerinden muhteşem konser

15-06-2022 - Kültür&Sanat

Web Tasarım