SEZONUN SOSYAL İLK KOMİK OPERA ESERİ “DOKTOR MUCİZE”

Aşıkların dolambaçlı oyunlarıyla bezeli G. Bizet’nin ödüllü eseri “Doktor Mucize” komik operası, 16 - 18 Ekim 2021 tarihlerinde Samsunlu sanatseverler için sahnelenmeye hazırlanıyor. 

Kültür&Sanat - 13-10-2021 13:06

SEZONUN SOSYAL İLK KOMİK OPERA ESERİ “DOKTOR MUCİZE”

Pandemi koşullarında birbirinden özel eserlerle seyircilerine kapılarını açmaya devam eden SAMDOB, opera izlemeyi özleyenlerin kaçırmayacağı tek perdelik “Doktor Mucize” operasını 16 - 18 Ekim 2021 akşamları saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda sahnelemeye hazırlanıyor. 
    
Georges Bizet’nin 18 yaşında besteleyerek Jacques Offenbach’ın düzenlediği yarışmada birincilik ödülü kazandığı “Doktor Mucize” operası, Şahan Gürkan’ın rejisörlüğünde sürreal bir dünyayla buluşuyor. Librettosunu Leon Battu ve Ludovic Halévy’nin kaleme aldığı opera eserinde, sevdiğine kavuşmak için doktor kılığına giren Yüzbaşı Silvio’nun ve sevgilisi Laurette’nin hikayesi anlatılıyor. 
    
Aşıkların birbirine kavuşma serüveninin komik bir dille ele alındığı opera eseri İtalya’da geçer. Ancak birbirini çok seven Silvio ve Laurette, Laurette’nin Belediye Başkanı babasının askerleri sevmemesi üzerine kavuşamamaktadır. Sevdiğinden vazgeçmeyen Yüzbaşı Silvio, eser boyunca karşımıza farklı karakter ve oyunlarla çıkarak sevdiği kızla evlenmeye çalışır. 

    Opera denince akla gelen bestecilerden olan G. Bizet’nin “Doktor Mucize” komik operasında Lauretta karakterini; Eda Bingöl Gürkan, Veronique karakterini; Leyla Ceren Koç, Silvio karakterini; Metin Bayram, Le Podestat karakterini; Murat Göçken sahneleyecek. Sanatçılara eser boyunca Piyanist Nona Tsutskridze eşlik edecek. 
    
Alışılmışın dışında bir dünyanın resmedildiği opera eserinin rejisörlüğü Şahan Gürkan, koreografisini Arzu Kaya, dekor tasarımını Gülden Sayıl, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk ve ışık tasarımını Oğuz Murat Yılmaz üstleniyor. 

Etkinliklere ait biletler, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 17.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.00’ye kadar açıktır.  

DİĞER HABERLER
Keloğlan Canik’te

Keloğlan Canik’te

25-06-2022 - Kültür&Sanat

Konservatuvar öğrencilerinden muhteşem konser

Konservatuvar öğrencilerinden muhteşem konser

15-06-2022 - Kültür&Sanat

Web Tasarım