“Yunus Emre” Balesi Dünya Prömiyeri Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde

2021 yılı, Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması nedeniyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmış, 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile de Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti.

Kültür&Sanat - 08-12-2021 16:17

“Yunus Emre” Balesi Dünya Prömiyeri Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde

Samsun Devlet Opera ve Balesi, ünlü Türk şairi Yunus Emre’yi, şiirlerindeki insan ve doğa sevgisini, barış ve hoşgörü kavramlarına olan derin yaklaşımını dünya sahnelerinde anlatmak adına bale sanatçısı ve başkoreograf Görkem Cengiz tarafından hayata geçirilen “Yunus Emre” balesinin dünya prömiyerini 11 Aralık 2021 tarihinde yapacak.

Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’yi dünya sahnelerine taşıyacak 2 perdelik “Yunus Emre” bale eserinin librettosu ve rejisi Görkem Cengiz’e ait. Eserin koreografları ise M. Kürşat Kılıç, Zeynep Bengier ve Görkem Cengiz.

Türk Sanat Müziği’nden ve sanatçı Erhan Yılmaz’ın eserlerinden özel olarak seçilen müzikler “Yunus Emre” balesi için Mehmet Yetimoğlu ve Görkem Cengiz tarafından düzenlendi.

Dekor ve kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan Tuluk tarafından yapılan eserin sahne ışıklarını Erdem Kuzaytepe yaptı. Video projeksiyonu Murat Turgut tarafından yapılan eserin reji asistanı Burak Ölmez, koreografi asistanı ise Orkun Baydoğan. Eserin kondüviti Çağatay Taylak.

Bale, Opera, Tiyatro ve Klasik Türk Müziği Sanatçıları “Yunus Emre”de buluşuyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçılarının ve Trabzon Devlet Tiyatrosu sanatçılarının katılımıyla sahnelenecek eserde Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu orkestra sanatçıları yer alacak.

11 Aralık 2021 Cumartesi akşamı küresel salgın kuralları gözetilerek gerçekleşecek dünya prömiyeri sonrası 13 Aralık ve 23 Aralık 2021 tarihlerinde sahnelenmesi planlanan Yunus Emre balesinin biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

Biletler: biletinial.com / www.operabale.gov.tr 

DİĞER HABERLER
Keloğlan Canik’te

Keloğlan Canik’te

25-06-2022 - Kültür&Sanat

Konservatuvar öğrencilerinden muhteşem konser

Konservatuvar öğrencilerinden muhteşem konser

15-06-2022 - Kültür&Sanat

Web Tasarım