Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde yurttaşlara adreslerini güncellemeleri konusunda çağrı yaptı. Başkan Deveci, “Seçimlerde oylarını kullanabilmeleri için, adres bildirimlerini 1 Ekim 2023 tarihinden önce yapmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

SEÇİMDEN ÜÇ AY ÖNCE YAPILMALI

Başkan Deveci, 1 Mart 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve 6 Nisan 2022'de Resmî Gazete’de yayımlanan 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile yapılan değişiklik gereği, mahalli idareler genel seçimlerinde, seçimin başlangıç tarihinden üç ay önceki seçmen kütüğü üzerinden güncelleme işlemleri yapıldığını belirterek, “Bu bağlamda, mevzuat ve takvime göre 31 Mart 2024'te gerçekleşecek mahalli idareler seçimlerinde adres değişikliği yapmış seçmenlerimizin bulundukları adreste oy kullanabilmeleri için seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024’ten üç ay önce, yani 1 Ekim 2023 tarihine kadar adres bildirimlerini yapmaları gerekmektedir” dedi. 

BAŞKAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE SESLENDİ

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, vatandaşlara seçimde oy kullanma süreciyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Deveci, evde yaşayan öğrencilerin mevcut adreslerini e-Devlet ya da nüfus müdürlüğü aracılığıyla güncellemeleri gerektiğini ve seçmen kütüklerinin askıya alınmasının ardından adres güncelleme belgeleriyle ilçe seçim kuruluna başvurmaları gerektiğini belirtti. Yurtta kalan öğrencilere de okullarından ve yurt idaresinden gerekli belgeleri alarak nüfus müdürlüğüne başvurmalarını, ardından da oy kullanma hakkını yurtta oldukları yerde talep etmek için ilçe seçim kuruluna başvurmalarını önerdi. Başkan, "Atakum'a Seçmen Kaydını Al, Oyunla Şehrin Geleceğini Belirle!" vurgusunu yaparak, Atakum'da oy kullanmanın şehrin yönetimine doğrudan etki anlamına geldiğini ve her türlü destek için belediyeye başvurulabileceğini ifade etti. 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ATAKUM’DA OY KULLANMASI İÇİN ADIMLAR 

Evde Kalan Üniversite Öğrencileri İçin:

1- Mevcut ev adresini e-Devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüğüne giderek birinci adres olarak güncelleyip, 

2- Seçmen kütükleri askıya alındığında, nüfus müdürlüğünden aldığın adres güncelleme belgesiyle ilçe seçim kuruluna başvurmak gerekmektedir. 

Yurtta Kalan Üniversite Öğrencileri İçin:

1- Seçmen kütükleri askıda iken, okuldan öğrenci belgesini ve yurt idaresinden yurtta kalındığına dair belgeyi alıp,

2- Bu belgelerle nüfus müdürlüğüne başvurup,

3- Nüfus müdürlüğünden alınacak belgeyle ilçe seçim kuruluna başvurulması ve oy kullanma hakkını yurdunun bulunduğu yerde talep etmen gerekmektedir.