Güncel
Giriş Tarihi : 28-12-2022 00:54

Gömülü Dişler Nasıl Tedavi Edilir?

Gömülü Dişler Nasıl Tedavi Edilir?

Gömülü diş olarak adlandırılan dişler ağızda çıkması gerektiği halde bazı sebeplerden dolayı çıkamayan dişlerdir. Bu dişler bazen tamamıyla çene altında kalabileceği gibi bazen doğru yerde olmasına rağmen yumuşak doku yüzünden görünmeyebilirler. Böyle diş sorunlarına genellikle 20’lik dişlerle rastlansa da bazen 20’lik olmayan dişlerde de bu tarz durumlar görülebilmektedir.

Bazen gömülü dişlerin tamamı diş etinin altında kalmaz. Bazı durumlarda dişin sadece belirli bir kısmı diş etinden dışarıya çıkabilir. Bu duruma genellikle yarı gömülü diş denmektedir. Bu doğrultuda birden fazla diş tipi olduğunu söyleyebiliriz ve bu dişlerin tedavisi de dişin durumuna göre değişebilmektedir.  

Gömülü Diş Belirtileri Nelerdir?

Gömülü dişlerin ortaya çıkma sebebi genellikle ağızda dişin çıkabilmesi için yeterli alan olmamasıdır. Tabii ki gömülü diş oluşmasının tek sebebi bu değildir. Aynı zamanda genetik faktörler de diş gömülmesi gibi olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu formdaki dişlerin en büyük belirtilerinden biri ağızda ağrı olsa da bazı kişilerde ağrı gibi durumlara rastlanılmamaktadır. Diğer yandan en yaygın belirgin belirtileri şunlardır:

  • Kızarmış ve şişmiş diş etleri
  • Ağızda kötü koku
  • Kötü tat alma
  • Ağzı açmakta zorlanma
  • Diş etlerinde kanama
  • Ağzı açarken veya bir şeyler yerken oluşan ağrı

Genel olarak belirtiler bu şekilde olsa da ile kesin bir tanı koymak için yeterli gelmeyebilir. Gömülü diş için kesin tanı konulmasını istiyorsanız, mutlaka bir uzman diş hekimine danışmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Dişinizin sahip olduğu duruma göre en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Gömülü Diş Tedavisi Nasıldır?

Diş gömülmesi, birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Oldukça rahatsız edici ve ağrılı bir sorun olması nedeniyle müdahale edilmesi için mutlaka diş hekiminize görünmeniz gerekmektedir. Diş hekimi çene röntgeninizi çektikten sonra sorunlu dişin nerede olduğunu ve nasıl bir tedavi süreci izlenmesi gerektiğini belirleyecektir. Gömülü diş tedavisi dişin durumuna, yerine ve ne kadar gömülü olduğuna göre değişebilmektedir.

Bazı gömülü diş durumlarında tedavi etmeden önce beklenir ve diş takibe alınır. Eğer gömülü olan diş hasta da herhangi bir rahatsızlık yaratmıyorsa, bu yöntem ile gereksiz yere tedavi edilmenin önüne geçilir. Gömülmüş dişlerde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de diş çekimidir. Eğer gömülü olan diş diğer dişlere baskı yapıyor ve kişiyi rahatsız ediyorsa gömülü diş çekimi operasyonu gerçekleştirilir. Gömülü diş çekimi genellikle ameliyat şeklinde yapılmaktadır. Bu süreç yaklaşık 1 saat sürmekte ve lokal anestezi altında gerçekleşmektedir.

Gömülü Dişin Oluşturabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Gömülü diş, hastada oldukça rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Eğer dişe zamanında doğru bir müdahale yapılmazsa hastada birçok komplikasyon oluşabilir. Oluşacak komplikasyonların en başında şüphesiz diş ağrısı gelmektedir. Gömülü kalan diş diğer dişlere baskı uygulayacağından ağızda ve çenede oldukça yoğun bir ağrı görülebilir. Aynı zamanda soruna neden olan diş, enfeksiyona yol açabileceği için ağızda yara oluşumuna sebep olup tat alma duyunuzu etkileyebilir.

20’lik diş gömülü kaldığı zaman hastayı rahatsız edebilmekle birlikte kişinin günlük hayatını da yüksek oranda etkiler. Hasta yemek yerken veya bir şeyler içerken zorlanacağı için bu durum düzgün beslenmemekten kaynaklı ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına kadar yol açabilir. Bu yüzden eğer ağızda gömülü dişten şüpheleniliyorsa, vakit kaybetmeden bir diş hekimine gözükmek gerekir. Sizin de dişleriniz ile ilgili sorunlarınız varsa Dt. Özlem Özcan ile bu sorunları kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

AdminAdmin