Mehmetçik Meydanında düzenlenen miting Mehter takımın gösterileri ile başladı. Yoğun katılımın gözlendiği mitinde MHP Milletvekili adayları yakılan meşaleler ve kortej eşliğinde miting alanına alındı.  

Bir süre devam eden mehter konserinin ardından miting MHP İl Başkanı Osman Kandıra’nın yapmış olduğu açılış konuşması ile başlayan mitingde MHP Milletvekili adayları tek tek halkı selamlayarak konuşmalarını yaptı.

Havza Milletvekilleri İbrahim Yüksel ve Hami Korkmazlı’nın damgasını vurduğu mitinde konuşmacılar Cumhur ittifakının önemine değinerek, vatandaşlardan Cumhurbaşkanlığına Recep Tayyip Erdoğan’a Milletvekilliğinde ise MHP Milletvekili adaylarına oy istediler.

MHP Samsun Milletvekili Aday İbrahim Yüksel; “Havzalı, içinizden bir kardeşiniz olarak 14 Mayıs 2023  tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği Genel Seçimi öncesinde sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyuz, Genel seçime giden süreçte bugünkü toplantımızın çok önemli ve anlamlı bir özelliği bulunmaktadır. Yurdumuzun işgal altında sancılı günler geçirdiği süreçte, güzel vatanımızın her köşesine yayılacak olan milli ruhun doğduğu, ilk kıvılcımın ateşlendiği yer burası Havzamız olmuştur. Korkuları kovacak, vehimleri ezecek, zalimleri sindirecek kutlu ses, yurdumun dört bir yanına buradan dağılmak üzere ayağa kalkmıştır. Gazi Mustafa Kemal   İzmir’in işgalini haber aldıktan sonra Havza dan yurdun dört bir yanına çektiği telgrafta ‘Hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız, çalışacağız, kurtulacağız, bizi öldürmek değil, canlı mezara atmak istiyorlar…’diyerek o günkü şartlara ve bizlerin ne yapması gerektiğine dikkat çekmişti. Bugünlerin de  o günlerden farkı yoktur. Çalışacağız ve yapmamız gerekeni en ufak bir tereddüt göstermeden yapacak tarafımızı net bir şekilde ortaya koyacağız” dedi

MHP Samsun Milletvekili adayı Hami Korkmazlı ise; “Havza her daim devlet demiştir, Türkiye demiştir. İhanet nedir bilmemiş, riya nedir bilmemiştir. Her daim devletten yana olmuştur, bekadan yana olmuştur, istikbal ve istiklalden yana olmuştur çünkü Havza cesurdur cesaretlidir zalime boyun eğmemiştir. Hareket Partisinin içinde yer aldığı Cumhur İttifakı en zor zamanda 15 Temmuz 2016 gecesi fetö’nün teşebbüs ettiği hain darbe ve işgal hareketi sonrasında Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılara karşı yerli ve milli duruşun doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 7 ağustos 2016’da Yenikapı’da ortaya çıkan milli mutabakat 16 nisan 2017 halk oylamasında milletimizin iradesiyle kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet etme sistemi ile perçinlenerek milli şuura dönüşmüş, 24 haziran 2018 seçimleri öncesinde resmi olarak kurulan cumhur ittifakıyla da milli bekayı esas alan ahlaki ve siyasi uzlaşma ile somutlaşmıştır. Cumhur İttifakı birlikteliğinde bu cumhurbaşkanlığı hükümet etme sistemiyle hizmetler artmış, yatırımlar hız kazanmış, bürokrasi ortadan kalkmış, milletimiz önemli hizmetlere kavuşturulmuş, küresel ölçekte yaşanan sıkıntılar bertaraf edilmiş, Türkiye birçok bakımdan pozitif yönüyle ayrışan ülkelerden birisi olmuştur. Ayasofya Camii ibadete açılmış kanayan bir yara olan Karabağ sorunu Ermenistan'ın işgalinden kurtarılması ile  44 yıllık zulüm ortadan kalkmıştı. Büyük ölçekli mega projeler gerçekleştirilmiş, Karadenizde keşfedilen doğalgaz milletimizle buluşturulmuş, yerli ve milli otomobil projemiz gerçekleştirilmiş ve milletimizin hizmetine takdim edilmiştir. Yerli ve milli ihalarımız, sihalarımız üretilmiş, savaş uçağı gemimiz halkımızın hizmetine sunularak denizlerdeki hakimiyetimiz sağlanmıştır. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye davasının yanında olan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve sayın Devlet Bahçeli'nin yanındayız ve tam destekçisiyiz. "beka" diyen bu adamların yanındayız ve destekçisiyiz sonuna kadar da bu adamlarla yürüyeceğiz” dedi.

Mitingin son bölümünde yoğun programı nedeni ile mitinge katılamayan MHP Samsun Milletvekili adayı İlyas Topsakal’ın destek mesajı okundu.

Yapılan konuşmalar sonrası vekil adayları vatandaşlar ile fotoğraf çektirdiler.

Havza Mehmetçi meydanında düzenlenen mitinge Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Samsun MHP İl Başkanı Osman Kandıra, Samsun Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Yaşar, Milletvekili adayları Abdullah Karapıçak, Hüseyin Demir, Berfin Kara, Yunis Aksu, Yaşar Dursun, İbrahim Yüksel, Hami Korkmazlı, Abdülvahit Vardar, MHP İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Kurkmazlı, Havza Ülkü Ocakları Başkanı Yasin Köz, Havza Muhtarları Derneği Başkanı Adem Şahin, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.