Eğitim
Giriş Tarihi : 04-10-2022 11:21

Samsun Üniversitesi nitelikli insan kaynağı yetiştiriyor

“Nitelikli Toplum İçin Nitelikli Üniversite” düsturuyla yola çıkan Samsun Üniversitesi, uluslararası çapta uygulanan bir modeli kendi öğrencilerine uygulamaya başladı.

Samsun Üniversitesi nitelikli insan kaynağı yetiştiriyor

‘İşletmede Mesleki Eğitim’ dersi ile birlikte öğrenciler, lisans derslerinde aldıkları teorik eğitimi pratikte uygulayarak ilerleyecek ve bu şekilde iş arayan değil, iş dünyası tarafından talep edilen kalifiye hüviyetine kavuşacaktır. Üst yönetimin benimsediği ve önemsediği eğitim modeli kapsamında 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında Makine Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, İletişim Tasarımı ve Yönetimi, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ile birlikte Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümleri öğrencileri, Samsun Üniversitesi ile sektörlerinde öncü ve güçlü konumda bulunan kurum ve işletmeler arasında yapılan protokoller ile daha nitelikli hale geliyor.

Henüz dört yaşında olan Samsun Üniversitesi bünyesindeki bölüm/programların son sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden 84’ü bu model ile bir dönemlerini kesintisiz bir şekilde yüksek teknoloji içerikli, büyük ölçekli ve ihracat potansiyeli yüksek olan firmalarda geçirerek lisans öğrenimleri boyunca aldıkları teorik eğitimlerini sahada gerçekleştirecekleri uygulamayla bütünleştireceklerdir.

Bu firmaların büyük bir kısmı Samsun’un yanı sıra farklı şehirlerde Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500’ü arasında yer almaktadır. Öğrenciler edindikleri teorik ve pratik bilgileri de kullanarak gerçek hayat problemlerini, tecrübeli sanayi çalışanları eşliğinde, firmanın çalışma şartlarına uyarak çözme tecrübesi ve becerisi kazanacaklardır.

Rektör Aydın: Hem Öğrencilerimiz Hem İş Dünyası Kazanacak

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, üniversitede uygulanacak olan bu eğitim modeli ile ilgili yaptığı açıklamada; “Samsun Üniversitesi olarak iş dünyası ile farklı alanlarda iş birliğimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Öğrencilerimizin dört yıllık lisans öğrenimlerinin tamamını kampüste geçirerek mezun olmalarını doğru bulmuyoruz. Öğrencilerimizin mezun olmadan özel sektörün ne gibi niteliklere sahip öğrencileri istihdam etmek istediklerini bilmelerini ve buna yönelik hazırlık yapmalarını amaçlıyoruz. Eğitim politikamızın en önemli parçası olan bu model ile öğrencilerimize nitelikli istihdama sahip büyük kuruluşların çalışma koşullarını yerinde gözlemleme, fabrika ortamında işlerin nasıl yürüdüğünü deneyimleme, iş ortamının disiplini, iş kültürü gibi kazanımlarını elde etme fırsatlarını mezun olmadan kazanmalarını arzu ediyoruz.

Üniversitemizde eğitim alan öğrencilerimize nitelikli teorik eğitim verirken aynı zamanda uygulama yapabilecekleri alanlarda da onları yalnız bırakmıyoruz. Bu kapsamda bir dizi firma ve kurum ile görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerimiz devam ediyor. Bu projenin kapsamını mümkün olduğu ölçüde tüm bölüm/programlarımızı içine alacak şekilde genişleterek tüm öğrencilerimizin “İşletmede Mesleki Eğitim” dersinin kazanımlarından faydalandırmak istiyoruz.  Bu 2022-2023 Eğitim Öğretim yılını kendimize pilot yıl olarak belirledik ve sadece 84 öğrencimizi (bu da ilgili bölümlerde mezun olacak öğrencilerimizin %26’sına tekabül etmektedir) bu programdan yararlanmasını sağladık. Bu yolla öğrencilerimiz, şehrimizin ve bölgemizin önde gelen firmalarında kendilerini gösterme ve geliştirme imkânı bulacak. Bu kapsamda bizlere destek olan firmalarımıza teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz kontrolünde önceden belirlenen ve protokol imzalanan kurum ve firmalarımızda yakın zamanda eğitim görmeye bu hafta itibarıyla başladılar. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yine iş dünyası ile birlikte oluşturma gayreti içerisindeyiz. Bu modelle birlikte hem öğrencilerimiz hem iş dünyası hem de ekonomimiz kazanacak” dedi.

AdminAdmin