Türkiye'yi yasa boğan, 11 ilde yıkımlara yol açan depremlerin ardından AFAD'ın kontrolünde bölgeden tahliye edilen afetzedeler için Samsun Büyükşehir belediyesi tarafından hür türlü imkan seferber edildi. Gerek deprem bölgesindeki yaraların sarılması gerekse de bölgeye yardımların ulaştırılması noktasında önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, kente gelen afetzedeleri yalnız bırakmıyor. Kimileri enkaz altından çıkarılan, kimileri ise yakınlarını ve tüm varlığını kaybedip Samsun'a gelen deprem mağdurlarının ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Makro AVM içerisindeki Yardım Koordinasyon Merkezi'ndeki mağazalardan karşılanıyor. Merkezde tek tek elden geçen yardımlar, cinsiyetlerine, bedenlerine göre ayrılıyor. Çocuk bezi ve mamasının yanı sıra her türlü hijyen ile ev tekstili ürünlerinin de olduğu mağazalardan bugüne kadar 5 bin afetzede yararlandı.

‘DESTEK SÜRECEK’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, depremin yaralarını bir an önce sarmak için ilk günden bu yana büyük çaba harcadıklarını belirterek, hem deprem bölgesinde kalan hem de Samsun'a gelen afetzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Şehirdeki tüm depremzedelerin kendilerine emanet olduğunu ifade eden Başkan Demir, "Devletimizin tüm kurumları el ele yaraları sarmak için canla başla çalışıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak biz de afetzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve yanlarında olmak adına her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu amaçla oluşturduğumuz Yardım Koordinasyon Merkezi içindeki mağazalarda da hayırsever vatandaşlarımızın destekleriyle yaraları sarmaya devam ediyoruz” diyerek, “Depremzedelerimiz buradaki mağazalarda tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Yine şehir içi ulaşımdan ücretsiz yararlanabiliyorlar. 12 gün önce açılan mağazalarımızdan bugüne kadar 5 bin afetzede vatandaşımız faydalandı. Aynı zamanda sosyal hizmetler dairesi başkanlığına bağlı uzman ekiplerimizce çocuklarımıza psikolojik destek sağlanıyor. Afetzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması noktasında elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve destek vermeye de devam edeceğiz" dedi.