“ÇOK SAYIDA ATIK TOPLANDI”

Hafta boyunca devam eden etkinlikler kapsamında Atakum Belediyesi ve Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğinde Atakum Sahilinde, geniş kapsamlı temizlik çalışması yürütüldü. Çevre kirliliği ile mücadele konusunda farkındalık yaratmak için düzenlenen etkinlikte, Atakum Belediyesi çalışanları İtfaiye ekipleri, gönüllüler ve vatandaşlar sahile atılan çöpleri tek tek toplandı. Dalgıçlar tarafından denizde yapılan dip temizliğinde, çok sayıda atık çıkarıldı. Teneke kutu, tencere, plastik ve cam şişe gibi birçok atık, çalışma sonrası geri dönüşüm merkezlerine gönderildi. Kurupelit Yat Limanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar, plastik şişe atıklarını boyayarak oluşturdukları saksılara, çiçek diktiler. Vatandaşlar ‘Deniz Varsa Hayat Var’ başlığıyla gerçekleştirilen çalışmaya, çevreyi korumaya yönelik sloganların yer aldığı pankartlarla destek verdiler.    

BAYRAM TEMİZLİĞİNE YOĞUN KATILIM

Atakum Belediyesi çevre farkındalık çalışmaları kapsamında, Büyükoyumca Mahallesi’nde 

‘‘Bayram Temizliği’ etkinliği gerçekleştirdi. Büyükoyumca Mahalle Muhtarı Fatma Yiğit ve mahalle sakinlerinin katılımıyla Merdivenli Sokak’ta yürütülen duvar boyama etkinliğinde, renkli görüntüler oluştu. Gökkuşağı renklerine boyanan duvarlar, bayrama hazır hale getirildi. Daha sonra mahallenin piknik alanında toplanan ekipler, 5076 Ada Meydanı'nda değişik türde çok sayıda bitkiyi toprakla buluşturdu. Mahallede çevre temizliği başlatan ekipler, vatandaşlarla iş birliği içinde sokaklardaki çöpleri tek tek topladı. Çevre dostu çalışmayla sokakları tertemiz yapan doğaseverlere, Atatürk Spor Kompleksi’nde dondurma ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. Etkinliğe katkıda bulunan minik çevrecilere de, boyama kitabı ve kalem hediye edildi.

“KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GÜNLÜK SU TÜKETİMİ 224 LİTRE”

Etkinlikler dizisi Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dr. Özcan Çoluk’un ‘İklim Değişikliği’ hakkında yaptığı bilgilendirme konuşmasıyla devam etti. Dr. Çoluk, konuşmasında iklim değişikliğinin günlük yaşamda ciddi şekilde hissedildiği belirterek “İklim krizi akademik çalışmalarda ve toplantılarda belki elli senelik konu, ama hayatımızın içinde yeni yeni var. Biz şimdi etkilerini, seri bir şekilde görüyoruz. Fındık tarlamız gidiyor. ‘Bu neden oldu?’ demeye başlıyoruz.” ifadelerini kullandı. İklim krizi ile beraber yaşanan su sorununa da dikkat çeken Çoluk, “Bir kişi günlük ne kadar su harcar? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre, bir kişi 224 litre su harcar. 224 litre Türkiye’de, kişi başına düşen günlük su tüketimi ve yaklaşık 50 adet damacanaya denk geliyor.” cümlelerini kaydetti.     

ÇEVRE DOSTLARINA KONSER

Birbirinden özel etkinliklere imza atan, çevre dostları Şarkıcı Alperen Kandeğer’in konseri ile eğlenceli anlar yaşadı. Geçmişten günümüze popüler şarkıları seslendiren Kandeğer, seyircilerin büyük beğenisini topladı. Genç sanatçının şarkılarına eşlik eden vatandaşlar, konserin tadını doyasıya çıkardılar.