Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağanüstü Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında yapılan toplantıda, yatırım projelerine ilişkin 5 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıda konuşma yapan Başkan Demir, Samsun’da 3 bayram birden yaşandığını belirterek “Öncelikle Ramazan Bayramı’nı idrak ettik. Tüm İslam aleminin, halkımızın ve tüm meclis üyelerimizin Ramazan Bayramı’nı bir kez daha en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutladık. 23 Nisan, tüm çocuklarımıza kutlu olsun. Son olarak da şehrimizin en büyük markası olan takımımız Yılport Samsunspor, 11 yıl aradan sonra TFF 1. Ligi’ne veda etti. Takımımızın Keçiören’i 4-1 gibi farklı skorla mağlup ederek şampiyonluğunu ilan etmesinin ardından şehrimizde büyük coşku yaşandı. Biz de maçı izledik ve bu coşkuyu doyasıya yaşadık. Samsunsporspor’umuza Süper Lig’de başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘BÖLGENİN MERKEZİYİZ’

Samsun Limanı yanındaki 75 dönüm alana kurulu serbest bölgenin büyüme ihtimali üzerine kente yeni bir serbest bölge kazandırılacağı müjdesini veren Başkan Demir, “Mevcut serbest bölgenin tamamı dolu. Büyümeye de müsait değil. Daha önce de aslında çok kez ifade ettik. Bölgenin merkeziyiz. Şuan Orta Karadeniz Serbest Bölge Projesi’nde kurucu ve işletici anonim şirketini ilan etme noktasındayız. Şirketi de acilen kurup inşallah orada ihracatımıza ve istihdamımıza çok ciddi katkı sağlayacak olan çok önemli bir yatırım. Yurt dışından da şehrimize önemli sayıda yatırımcı gelecek. Gelişme alanlarıyla birlikte de Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi olacak. Bu Samsun’a ekonomik potansiyeli yakalamada müthiş bir ivme oluşturacak. Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a da teşekkür ediyorum. Bu kararın onaylanmasıyla da belediyemiz kurucu şirkete 200 bin TL sermaye ile yüzde 20 ortak oldu” şeklinde konuştu.

‘YÜZDE 33 KURUCU ORTAK OLDUK’

Başkan Demir, Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ne Samsun Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı hesabına 2 Milyon 875 bin 850 TL yatırarak yüzde 33 kurucu ortak olduklarını söyleyerek “Bu proje de yine tarımımızın gelişmesi açısından çok önemli. Böyle bir gayretin içindeyiz. Hizmette acelemiz var. Şehrimiz her türlü yatırımın en güzelini hak ediyor. Bu da bunlardan bir tanesi” diye konuştu. ‘MAĞDURİYET OLUŞMAYACAK’ Gülsan Sanayi Sitesi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi kapsamında kamulaştırma bedellerinde kullanılmak üzere İller Bankası’ndan 200 Milyon TL alınacak krediyle ilgili konuşan Başkan Demir, “Gülsan’da daha önce başlatılmış hukuki süreci devam ettiriyoruz. Kamulaştırmada bilirkişiler, mağduriyet oluşmayacak rayiç fiyatları tespit ediyorlar. Kamulaştırma yapılınca vatandaş mağdur ediliyormuş gibi bir algı oluşturuluyor ancak böyle bir durum söz konusu değil. Bilirkişiler, çoğu piyasaya da satamayacak olduğu fiyatın üzerinde değer tespiti yapıyor. Netleşip karara bağlanmasını bekliyoruz. Vatandaşımız herhangi bir hususta mağduriyet yaşamayacak. Bu meydan projesi için de böyledir. Genelde ek finansa pek ihtiyaç duymuyoruz ama bu kararla sadece tedbirimizi alıyoruz” dedi.

‘HİÇ BİR YOL ŞİKAYETİ KALMAYACAK’

Yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarında kullanılmak üzere 100 milyon TL tutarındaki bir kaynağı hazırda tutacaklarını ifade eden Başkan Demir, “Bu karar da alınacak kaynağı hemen kullanacağız anlamına gelmiyor. Belediyemize ait 6 bin kilometreye yakın yol ağımız var. Şuan kadar 3 bin 800 km yol yaptık. Kullanılabilir yolların bakımını yapıyoruz. Kullanılamayacak duruma olanlarla ilgili de talepleri alıyoruz. 2024 yılına ilişkin bunlarla ilgili de hazırlık yapıyor, program oluşturuyoruz. Önümüzdeki sene hiçbir yol şikayeti kalmayacak. İlçelerimiz, mahallelerimiz ve içme suyu dahil önümüzdeki sene alt yapı problemini gündemimizden tamamen çıkaracağız. Ayrıca 2024’te kırsalda ağırlıklı olarak kanalizasyon çalışmalarının tamamını bitireceğiz. Dolayısıyla kırsal mahalleler artık tüm alt yapı sorunlarından arınmış olup, şehirleşmeye doğru evrilecek” şeklinde konuştu. Gündem madelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından toplantı sona erdi.