Samsun’da motosikletli kuryeler mangal etkinliğinde bir araya geldi. Samsun Motosikletli Kuryeler Derneği, Resto-İş Sendikası ve Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği Karadeniz Bölge Temsilciği dün gece düzenlenen etkinlikte Samsun Batıpark’ta bir araya geldi. Katılımcılara ızgara ikramı yapılan etkinliğe çok sayıda motosikletli kurye katıldı.

Soylu: “Her Motorcuyu Kardeş Biliyoruz”

Etkinlikte konuşan Samsun Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Arslan Soylu, tüm katılımcılara teşekkür etti. Düzenlenen yemek organizasyonunun her sene gerçekleştirildiğini ifade eden Soylu “Kaynaşalım, tanışalım istiyoruz. Her motorcuyu kardeş biliyoruz. Derneğe üye olsun olmasın. Ama derneğimize sahip çıkarsak her zaman için fiyatlarımızı koruruz, bazı dükkanları, sigorta yapmayanları yola koyarız. Onları hallederiz bir şekilde. Avukatımız da burada, en başından beri bizimle zaten. Birçok davaya baktı, birçok kişinin hakkını savundu, hakkını aldı. Allah razı olsun ondan. Kendisi de bir konuşma yapacak zaten burada. Aynı zamanda kendisi TİP Samsun 1. sıradan milletvekili adayı, desteklerinizi de bekliyor.” dedi.

Bolat: “Kuryeler artık görünür!”

Etkinliğe misafir olarak katılan Türkiye İşçi Partisi Samsun 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Arslan Bolat,  katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Motosikletli kuryelerle sorunları ve talepleri hakkında konuşan Bolat, “Birçok zaman beraber mücadele ettik, uğraştık. Bu zamana kadar verdiğimiz ilk mücadele kuryelerin görünür olmasıydı. Yani var olma savaşıydı. Belki haklarınızı almak için bir süre geç kaldık ama daha sonradan insanlar sizi tanıdılar. İnsanlar sizin haklarınızı size teslim etmeye başladılar. Garsonun altında hiçbir hakkı olmayan bir şekildeyken bir anda gerçekten dinlenen, gerçekten sözü geçen, insanların ‘Acaba benim kurye mi olmam gerekiyor, ben üniversite okudum ama kurye mi olayım’ diye gıpta ile baktığı bir meslek haline geldiniz. Bunun da tek bir sebebi var, birlik ve beraberliğiniz.” dedi.

Bolat: “Ankara’da Sesiniz Olacağım”

Türkiye İşçi Partisi’nden adaylık sürecini kuryelere açıklayan Bolat, “Türkiye İşçi Partisi’nden Samsun’da 1. sıra milletvekili adayıyım. Milletvekili adayı olmamdaki tek bir sebep var; bu mücadeleyi biraz daha ileriye taşımak. Benim 2 ay öncesine kadar 2,5 ay öncesine kadar hiçbir şekilde bir milletvekili bir siyaset arenasında yer almak gibi bir niyetim yoktu. Ama dernek başkanımız Arslan ile beraber konuşmalarımızın birinde dedi ki; ‘Abi ya sen orada olsan bizim şu dertlerimizi daha rahat anlatmaz mıyız biz? Sıkıntılarımızı çok daha rahat anlatmaz mıyız?’ dedi. Düşündüm hakikaten öyle. Yani biz bu zamana kadar federasyon olmaya çalıştık, dernek olmaya çalıştık, sendika olmaya çalıştık, konfederasyon olmaya çalıştık. Bunun tek bir derdi vardı, oraya gittiğimizde, meclise gittiğimizde insanlar bizi dinlesin. Ama artık öyle bir noktaya geldik ki ben oraya gittiğim noktada insanların sizi dinlemesi için iki kişi olmanıza dahi gerek yok. Herhangi birinizin sorunu, herhangi birinizin sıkıntısı benim kendi sıkıntım gibi orada dile getirilecek bu konuda emin olabilirsiniz. İstediğiniz her an ulaşabileceksiniz, bu konuda emin olabilirsiniz. Şunu da net olarak söyleyeyim. Zaten bizim varoluş amacımız sizin buradaki sorunlarınızı oraya taşımak.” dedi.

Bolat: “Benim sizden istediğim mücadeleme omuz vermeniz”

Samsun Motosikletli Kuryeler Derneği’yle her zaman kurye hakları konusunda birlikte çalıştığını ifade eden Bolat, “Bu zamana kadar belki gecenin 2’nde beni aradı bir arkadaşınız dedi ki ‘Abi beni otoparkın birine çektiler zorla senet imzalatıyorlar’. Gecenin 6’sında biri beni aradı ‘Abi ben kaza yaptım hastanedeyim kolum alçı içinde ne yapacağım?’. Günün 3’ünde, 4’ünde 5’inde ‘Abi beni kovdular ben ne yapacağım’. Ben bunların her birinde yanınızda olmaya çalıştım. Bundan sonra da bu değişmeyecek. Hiçbir zaman değişmeyecek. Bana her zaman o bilindik sistem partilerindeki gibi çıkıp da orada kendimi tanıtmak ya da bir şeyler elde etmek için değil, sadece ve sadece bizim sesimiz olup orada o sesi daha yüksek sesle duyurmak için ben bu yola girdim. Benim de sizden isteğim mücadeleme omuz vermeniz.” dedi.

Keskin: “Birlikteliğimiz Güç Verecek”

Buluşmaya Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği Karadeniz Temsilcisi Şef İbrahim Keskin de katıldı. Buluşmada söz alan Keskin, restoran, kafe ve pastane çalışanlarının birlik içinde olması gerektiğini ifade ederek, “Bundan sonraki süreçte birlikteliğimiz her zaman güçlenerek devam edecek. Sesimiz birlikte daha gür çıkacak dedi.

Motosikletli Kuryelerden Görsel Şov

Etkinliğe Samsun’un farklı ilçelerinden 400’e yakın motosikletli kurye katıldı. Izgara ikramı sonrasında muhabbet eden motosikletli kuryeler aynı zamanda gerçekleştirdikleri görsel şölenle izleyenleri mest etti.