Yeniden Refah Partisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adem Güney, Salıpazarı ilçesinde düzenlenen mitingde konuştu. 1 Nisan’da yeni bir belediyecilik anlayışının hakim olacağını belirten Güney, “Bu da ahlaklı belediyecilik anlayışı. Ahlaklı belediyecilik anlayışı nedir? Ahlaklı belediyecilik her işinde ahlakı öncelemek demektir. Milletin malına sahip çıkmak, yolsuzluk ve ranta geçit vermemek, adil bir düzen tesis etmektir. Ahlaklı belediyecilik, dürüstlük ve fazilettir. Doğruyu söylemektir. Milleti kandırmamak, verilen sözleri tutmak, özü sözü bir olmak demektir. Şimdi size soruyorum. 25 sene önce size gelip çeşitli vaatlerde bulunanlar yine aynı vaatlerde bulunuyor mu? ‘Hayvan pazarı’ diyor, ‘sanayi sitesi’ diyor. 25 yıl önce yine aynı vaatlerle çıktılar. Şimdi yine aynı vaatlerle karşınıza çıkıyorlar. Ahlaklı belediyecilik yapabileceği sözü vermektir. Milleti kandırmamak, aldatmamaktır. Ahlaklı belediyecilik özü budur. Sözünde doğruyu söylemektir” diye konuştu.

‘GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Sokaktaki kimsesizlerden, evinde aç uyuyan çocuklara kadar milletin her ferdine tek tek sahip çıkacaklarını dile getiren Adem Güney, “Milletimizin derdiyle dertleneceğiz. Tütmeyen ocak, kaynamayan tencere bırakmayacağız. Belediye başkanı komşusu açken kendisi tok yatan ilkesine aykırı hareket edemez. Bu düsturla hareket edecek. ‘Dicle’nin kenarında bir kurt kuzuyu kapsa bunun hesabını belediye başkanı verir’ düşüncesiyle hareket edecek. Herkesi düşünmek, kaynamayan tencereyi kaynatmak için çalışacak. Gençlerimize sahip çıkacak. Sokağımıza sahip çıkacak. Neslimize sahip çıkacak. Sokakları, kadınlarımızın ve gençlerimizin güvenle yaşayabildiği, gezebildiği sokaklar, caddeler haline dönüştürecek. Çöp, çukur ve çamurdan kurtaracak” ifadelerini kullandı.

‘BİR BELEDİYEDE AHLAK YOKSA RÜŞVET OLUR’

Yeniden Refah Partisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adem Güney sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başıboş köpekleri, sokak hayvanlarını toplayacak, güvenli yerde bakımlarını üstlenecek. Gençlerimizi zehir tacirlerinin elinden kurtaracak. Sokaklarımız zehir tacirlerinin, uyuşturucunun kol gezdiği sokaklar olmaktan çıkaracak. Ahlaklı belediyecilik budur. Siz bize sahip çıkarsanız, şehrinize sahip çıkarsanız biz de sokağınıza sahip çıkacağız. Gençlerinize sahip çıkacağız. Üretiminize, neslinize sahip çıkacağız. Değerli arkadaşlar, ahlaklı belediyecilik merhamettir, liyakattir. Bir işi ehline vermektir. Ahlaklı belediyecilikte torpil olmaz, yandaş olmaz. Ehliyet ve liyakat esaslı işler yapılır. Eğil olmayan, layık olmayan insanlar elinde şehirler çöp, çukur ve çamurdan kurtulmaz. Dertler dağ gibi olur. Onun için ahlaklı belediyecilikte ehliyet ve liyakat esas alınır. Ahlaklı belediyecilik bugünü değil, yarını da görmek, akılla, ilimle, irfanla çalışmak ve geleceği inşa edecek hizmetleri hayata geçirmek demektir. Ahlak yoksa ne olur? Bir belediyede ahlak yoksa rüşvet olur. Rüşveti, haramı belediyelerden söküp atacağız. Ahlak yoksa adaletsizlik olur. Herkese adil davranacağız. Eşit davranacağız. Hakkı olana hakkını teslim edeceğiz. Hakkı üstün tutacağız. Kim haklıysa isterse dayım olsun, isterse kardeşim olsun, haklıysa hakkını vermek durumundayız."