Ondokuzmayıs ilçesinde 60.5 km uzunluğunda kanalizasyon şebekesi döşeyecek SASKİ, Dereköy Mahallesi’ndeki çalışmalarında sona yaklaştı. Koku ve hastalık yayan foseptik kuyularından kurtulan mahalle sakinlerinden Kemal Öksüz, “47 yıldır Dereköy’de yaşıyorum. Kanalizasyon şebekemiz döşenmediği için herkesin kapısında kuyular vardı ve foseptik burada birikiyordu. Çok kötü bir süreçti. Şimdi çözüldü” dedi.

940 kırsal mahallenin tamamını memba kalitesinde kesintisiz içme suyuna ve konforlu yola kavuşturmak için gece gündüz çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kanalizasyon şebeke hattı yatırımlarına da büyük önem veriyor. Şebekesi olmayan mahalleleri tespit eden SASKİ, tüm ilçelerde çalışma gerçekleştiriyor. Bu ilçelerden birisi de Dünya’nın önemli sulak alanlarından biri olup uluslararası düzeyde koruma altına alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne ev sahipliği yapan Ondokuzmayıs.

Denize komşu olan ilçenin sahile yakın mahallelerinde toplamda 60.5 kilometrelik kanalizasyon şebekesi hattı yapımına başlayan SASKİ, hattın sağlam ve uzun ömürlü olabilmesi için temele demir kazıklar çakıyor. 7.5 kilometrelik bölümü tamamlanan şebeke hattının 2.5 kilometresi ise Dereköy Mahallesi’nde yapıldı. Yaklaşık 8 Milyon TL’ye mal olan yatırımla foseptik sorunu çözülen Dereköy halkı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile SASKİ yönetimine teşekkür etti.

KÖTÜ BİR SÜREÇTİ, BÜYÜKŞEHİR ÇÖZDÜ
Şebeke hattı yapılmadan önce büyük sıkıntılar çektiklerini söyleyen mahalle sakinlerinden Kemal Öksüz, “47 yıldır Dereköy’de yaşıyorum. Kanalizasyon şebekemiz döşenmediği için herkesin kapısında kuyular vardı ve foseptik burada birikiyordu. Bazen sızıntı olduğunda hastalık yapıyordu. Koku ve kirlilik de ayrı bir sıkıntıydı. Çok kötü bir süreçti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir sayesinde bu büyük sorunumuza neşter vuruldu. Çalışmalar şu an iyi gidiyor. SASKİ 3 ekiple çalışıyor. Daha önce böyle bir çalışma olmamıştı. Alt yapıda böyle bir hizmet görmedik. Ballıca sahilindeki çalışma bitti. Burası da bitmek üzere. Hat çalışmaya başladığında kanalizasyonla ilgili tüm sorunumuz çözülmüş olacak. Bizi bu dertten kurtardığı için Başkanımız Mustafa Demir’e teşekkür ederim. Kendisine acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.  

Dereköy’de ikamet eden Engin Tığ, “Buranın yerlisiyim. Kanalizasyon çalışması yapılmadan önce tuvalet çukurları vardı. Zemin alçak olduğu için kış aylarında taşıyor, pis kokulara neden oluyordu. Alt yapı yatırımıyla bizleri bu sıkıntıdan kurtardığı için sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. “ şeklinde konuştu.

BAŞKAN DEMİR SÖZ VERDİ, ÇÖZDÜ
Mahalle sakinlerinden Ömer Öksüz: “Daha önce çok sıkıntı yaşadık. Telefon açıyorduk, kimse gelip bakmıyordu.  Şimdi ise sorunumuz çözüldü. Herhangi bir sıkıntımız kalmadı. Başkanımız Mustafa Demir, iki yıl içinde foseptik sorunumuzu çözeceğini söyledi. Allah razı olsun verdiği sözü tuttu. Alt yapımız yapıldı. İçme suyum bağlandı. Kanalizasyon şebekemiz de bitti. Her şey güzel gidiyor. Bir tek yolumuz kaldı. O da doğalgaz geldiğinde yapılacak. Başkanımızdan çok memnunuz. Allah kendisinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.