TİP Samsun 1. sıra milletvekili adayı Av. Arslan Bolat, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1933 yılında almış olduğu kararla ilan edilen 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü için bir mesaj yayımladı. Mesajında otoriter lider ve yönetiminin hâkim olduğu ülkelerde basın özgürlüğünün engellendiğine dikkat çeken Bolat, “Düşünce Kuruluşu Freedom tarafından hazırlanan 2023 Dünya Özgürlük Raporu’nda Türkiye özgürlük puanı açısından son 10 yıl en çok değer kaybeden ülkeler arasında 5’inci sırada yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ta Taksim ve Beşiktaş’ta basın mensuplarına yönelik gerçekleştirilen darp ve tutuklamalara dikkat çeken Av. Arslan Bolat, “Basın mensuplarının seçimin yaklaştığı şu günlerde demokratik bir ortamda, barışçıl ve aydınlık bir ülkede mesleğini icra etmesini temenni ediyoruz”

"'Özgür basın' Türkiye'de artık hayal değil. Tüm basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyorum. Özgür olduğumuz, eleştiriden korkmadığımız, aydınlık bir yarın için özgür basına çok ihtiyacımız var. Zorluklara, baskılara ve yıldırmalara boyun eğmeyen, evrensel gazetecilik ilkeleri ve özveriyle mesleğini icra eden tüm basın emekçilerinin gününü kutluyorum" dedi.