Samsun Haber
Giriş Tarihi : 18-08-2022 10:52

Samsun Sularına Rekor Sayıda Sazan Balığı Yavrusu Bırakıldı

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen İç Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında; Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın makul fiyata ve sağlıklı hayvansal gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere aktarılması için sularımız balıklandırılmaya devam ediliyor. 

Samsun Sularına Rekor Sayıda Sazan Balığı Yavrusu Bırakıldı

Proje gereği İlimize tahsis edilen 2.524.000 adet yavru Sazan Balığı; 17.08.2022 ve 18/08/2022 tarihlerinde, Samsun'da bulunan Bafra Balık Gölleri başta olmak üzere; Derbent Barajı, Altınkaya Barajı, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Barajları ile İlçelerimizde bulunan tüm göl ve göletlerimize bölgedeki vatandaşımızın da katılımı ile bırakılmıştır.

Göl ve Göletlerimizin balıklandırılması ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Nail KIRMACI konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; Proje ile, su kaynaklarının korunarak su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması, iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviyesi ile amatör balıkçılık turizmine katkı sağlanmasının hedeflendiğini ve söz konusu kaynakların gelecek nesillere aktarılması yönüyle göl, gölet ve barajlarda yürütüldüğünü söyledi.

Akarsu ve göletlerdeki balık varlığının devamlılığının sağlanabilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Yard. Nail KIRMACI; balıklandırma çalışmalarıyla gölet ve akarsulardaki mevcut balık varlığının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşın hayvansal protein ihtiyacının makul fiyata, kaliteli ve sağlıklı yollardan karşılanmasının da hedefler arasında sayılabileceğini ifade etti.

Ortalama 5- 8 gr ağırlığındaki Sazan yavrularının yaklaşık 3-4 yıl sonra avlanabilir asgari yasal boyut olan 40-50 cm’ye ulaşacağını belirten KIRMACI: “Su kaynaklarının kirletilmemesi ve avcılıkta belirlenen yasak ve sınırlamalara titizlikle uyulması, sularımızdaki doğal yaşamın devamlılığı ve sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Çalışmanın İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği ve katkısı geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

AdminAdmin