Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı İkinci Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 34 madde görüşüldü. Konuşmasına 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak başlayan Başkan Demir, en yaygın ve en etkin sağlık hizmetinin Türkiye'de verildiğini söyledi. Manisa'nın Alaşehir ilçesinde görev yaptığı esnada kalp krizi geçirerek şehit olan Kavaklı Uzman Çavuş Sefer Tangal'a da Allah'tan rahmet, acılı ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

‘SAMSUNLULARA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM’
Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında bölgede yapılan ve devam eden çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Demir, "Asrın felaketine şahitlik yaptık. Çok büyük bir acı. Büyükşehir Belediyemiz ve tüm belediyelerimiz, kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız bölgede çok etkin bir çalışma gayreti içinde oldu. İnsanlarımızın acılarını hafifletmek ve yaralarını sarmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Dolayısıyla emeklerini, gayretlerini esirgemeyen halkımıza ve şehir dışında yaşayan Samsunlulara hassaten şükranlarımı sunuyorum" dedi.

14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi propaganda döneminde tüm partilere büyük görevler düştüğünü dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Memleketimiz önemli bir süreçten geçiyor. Dolayısıyla yaşadığımız acılarımızın gölgesinde bir seçim geçireceğiz. Ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı uğurlu olsun. Gelecek nesillerimiz için seçimlerin hayırla tamamlanmasını Allah bizlere nasip eylesin" şeklinde konuştu.

‘VAKIF TARAFINDAN YÖNETİLECEK’

Atakum ilçesinde eski Türk-İş Eğitim Merkezi'nin bulunduğu alanda yapımı devam eden Kütüphane projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Demir, “Burası 7/24 açık olacak, en az 4 çeşit çorba hazır bulunacak. Hangi saatte çorba verilecek kaygısı olmayacak. Bir de gençlerimiz yanlarında getirecekleri paket içecekleri içebilsinler diye sıcak su imkanı da sağlayacağız. Kütüphaneleri aslında Kültür ve Turizm Bakanlığı işletiyor. Burayı biz yaptığımız için işletmek durumunda kalacağız. Gerek bakanlıkta gerekse belediyemizde de olsa işletilmesi özel bir konu olduğu için bir vakıf kurup ticari dükkanlardan alınacak geliri kütüphanenin işletilmesinde kullanılabilecek çok fonksiyonel bir kütüphane olmasını hedefledik. Dolayısıyla bu Türkiye’de ilk örnek olacak. Gelecekte bir kısım insanlar tarafından dükkanların satılmasını istemiyoruz. Dolayısıyla özenle seçilmiş kişilerden oluşacak mütevelli heyeti tarafından yönetilecek” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

‘2024 YILI ORTALARINA YETİŞTİRECEĞİZ’

“Bu tarzıyla kütüphane işletmeciliğinde Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum. İnşaatta gayet güzel gidiyor. 2024 yılı ortalarına yetiştireceğiz. Kütüphanenin arkasında özel mülkiyet statüsündeki alışveriş merkezini sahipleriyle görüşüp başka bir alana kaydırabilirsek, bu adayı da Keşif Kampüsü ile bütünleştirip yeşillendirmeye yönelik bir düşüncemiz var. Başarabilirsek Atakum’a yakışan çok enfes bir konsept proje ortaya çıkmış olur. Bu da hedefimizde var.”  

‘VATANDAŞLAR ÇOK MEMNUN’

Her yaptıkları projede yeni bir şehir oluşturmaya yönelik kararlar aldıklarını da dile getiren Başkan Demir, Anakent İş Merkezi'nin yıkımı ile ilgili yapılan eleştirilere “Anakent iş merkezinin yıkımı yapıldı. İhaleye de çıktık. Otopark yapıyoruz. Bizim yaptığımız hiçbir iş, 40 sefer ölçülmeden 1 sefer biçilmemiştir. O ucubeyi yıktık. Siyaset yapmak için ‘Neden sessiz, tozsuz yıkılmamış’ diyen milletvekili oldu. Böyle siyaset oluşturulmaz. İlçe Toplu Ulaşım Transfer Merkezi, Samsun’da ilçelerden gelen vatandaşlarımızın birinci derece kullandığı çok memnuniyet duyduğu, kullandıkları bir yatırım. Hukukun bütün gereklerine, imar planlarına, büyükşehir meclisinin tüm plan alma kararlarına ve hedeflerine, kanuna uygun, problemi çözen, hep yeni bir şehir oluşturmaya yönelik kararlar alıyoruz. Bu karar da bunlardan bir tanesi” diye konuştu.  Başkan Demir, konuşmasında Atakum ilçesindeki Alaçam Bulvarı’na ‘Elbistan’ ismini verdiklerini de sözlerine ekledi.