Samsun Haber
Giriş Tarihi : 02-03-2023 16:59

"Staj mağduriyeti hak ihlali ve anayasaya aykırıdır"

Samsun Staj ve Çıraklık Mağdurları Platformu, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve CHP Milletvekili aday adayı Av. Gülay Deveci’yi ziyaret etti.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Staj sigortası mağduriyeti yaşayan emekçilerin ilçede yapacağı etkinliklere Atakum Belediyesi olarak destek vereceklerini kaydetti.

Samsun CHP Milletvekili aday adayı Av.Gülay Deveci de staj mağdurlarından bilgi aldıktan sonra, kendisini de hukukçu olduğunu hatırlatarak, stajın sigorta başlangıcı sayılmaması gerçek hak kaybı olduğunu söyledi. 

STAJ MAĞDURİYETİ ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Deveci, “Biz avukatlara hiç SGK girişimiz olmamasına rağmen borçlanma hakkı verilirken, sizin SGK girişinin olmasına rağmen kısa vadeli sigorta pirimi bahanesiyle ayrımcılık yapılıyorsa bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Yurt dışında tıpta uzmanlık okuyan, yurt dışında meslek lisesi okuyanında staj sigortası sayılıyorsa yine sınıf ve zümre ayrımcılığı yapılmış demektir ki bu da anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.” . 

Deveci, staj mağdurlarının sonuna kadar destek vereceklerini belirterek, “hukuki ve siyasi haklılığınızı her türlü ispat edene kadarda desteğimiz devam edecek.” dedi.

AdminAdmin