“Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi sonrası Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, ilçenin depreme hazırlıklı bir kent haline getirilmesi için çalışmalara hız verdi.

Terme Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, İmar Müdürlüğü ve ilçede faaliyet gösteren inşaat sektörü temsilcisi Mimarlar, mühendisler ve müteahhitlerle bir araya gelen Başkan Kılıç, depreme dayanıklı yapı stoklarının oluşturulması, jeolojik etkilerin azaltılması ve olası bir afet öncesi alınacak tedbirler ile ilgili konuları masaya yatırdı.

DEPREME DAYANIKLI YAPI STOKLARI OLUŞTURULACAK

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğuna ve gerçeğinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Başkan Kılıç, "6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi ile bu gerçekle bir kez daha yüzleştik. Acil tedbir almamız gerektiğini gördük. Ben ve ekip arkadaşlarımda bu tedbirler ilgili çalışmalar yürütmeye başlattık. Depreme dayanıklı yapı stoklarının oluşturulması, jeolojik etkilerin azaltılması ve olası bir afet öncesi alınacak tedbirler ile ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Buna sektör temsilcilerini de dahil ederek, onların önerilerini ve fikirlerini de almak istedik. İlçemiz sulak bir alanda kurulu bunun için alınacak tedbirler, mevcut yapılar ile tedbirler hepsini değerlendireceğiz. Bu ön bir çalışma toplantısı oldu. Birkaç kez daha bir araya gelerek, çıkan sonuçta alacağımız kararları meclisimizin onayına sunacağız. Bizler tedbiri alıp, takdiri Allah’a bırakacağız. Bu anlamda hazırlıklı olmalıyız. Rabbim elbette böylesine kötü bir felaketi bize yaşatmasın. Ama belediye olarak gerekli önlemlerimizi alarak, olası bir depremde oluşabilecek hasarı en aza indirmenin gayreti içerisindeyiz." dedi.