Samsun iline bağlı küçük bir ilçe olan Yakakent’te esnafın yüzü yaz aylarında bir nebzede olsa gülerken kış aylarına geçildiğinde ise bu durum pek iç açıcı gözükmüyor. Ekonomisinin büyük bir bölümü balıkçılığa ve tarıma dayalı olan bu ilçede yaz aylarında ilçeye gelen binlerce yerli ve yabancı turistte ekonomiye katkı sağlıyor. Bir Uzakdoğu ülkesi olan Japonya’nın Kushimoto kenti ile kardeş şehir olması yabancı turistlerin ilçeye girişini şirin bir kasaba olması ise Samsun ve çevre illerinden yerli turistleri şehire çekiyor. Yaz sezonu boyunca ekonomi işleyişi ve süregelmesi normal seyirde devam ederken kış aylarında bazı esnaflar ek işler yapmaya yönelmek zorunda kalıyor. Samsun ilinde benzer ilçelerde bu durum pek yaşanmazken Yakakent ilçesinde söz konusu bu durumun olmasının önemli bir sebebi ise il merkezine gelişmiş ilçelere Yakakent’in uzak olması ve komşu il olan Sinop’un turistik ve gelişmiş ilçesi olan Gerze ye yakın olmasıdır.

Kış aylarındaki ekonomik sıkıntılar sebebi ile yüksek rakımda yerleşim yerlerinin temel ihtiyaçlarını ve bunun yanı sıra sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanmaz bir boyuta geldiği Yakakent‘te bölge esnafı son on yılda kurumsal markalar ile rekabet edemediği için tekelleşmenin kurbanı oluyor. Yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığı ilçe merkezinde bazı esnaflar kış aylarında siftah bile yapmadan iş yerlerini kapattığı ilçe esnafı tarafından mustarip olunan en büyük dertlerden birisi olmuş durumunda.

YAKAKENT İÇİN KOLLAR SIVANDI

Bu ekonomik sıkıntılara çeşitli önlemler almaya çalışan Yakakent Esnaf Sanatkarlar Ve Şoförler Odası başkanlığı ilçe esnafına sahip çıkmak için halka çeşitli bildiriler yapıp broşürler dağıtarak söz konusu durumun ciddiyetini halka idrak ettirmek için çaba sarfetiyor. Belediye ise ilçeye katkı sağlayacak yeni gelir kaynakları arayıp, ilçeye yatırım yapılmasının son derece önemli olduğunu vurguluyor. Fakat Samsunda yeterince dikkat çekemeyen bu ilçeyi şehirde lise son sınıfa giden öğrenciler bile bilmiyor, yada haritada yerini gösteremiyor. Bilinmemesi nedeniyle dikkat çekmeyen ve yatırım alamayan bu ilçe deniz turizmini de komşu ilçesi Sinop Gerze ye kaptırmış durumda. Yakakent Dernekler Federasyonu ve Yakakent Belediye Başkanı ilçenin bu problemlerine değinmek amacıyla 19 Haziran Cuma günü bir program düzenledi.” Yakakent İçin Birlik ve Beraberlik” toplantısında bir araya geldi.

Yakakent Belediye Başkanı Dr. Şerafettin AYDOĞDU ve Yakakent Dernekler Federasyon Başkanı Eyüp BAŞ’ın öncülüğünde ilçenin akil insanları, siyasi partilerin ilçe başkanları çeşitli sivil toplum kuruşlularının dernek başkanları mahalle muhtarları ve ilçe esnaflarının katılımı ile gerçekleşen toplantıda Yakakent’in geleceği için birlik ve beraberliğin önemi ve yerli esnafa sahip çıkılmasının önemi vurgulandı. Yakakent Dernekler Federasyonu Başkanı Eyüp BAŞ: “Yakakent’imiz için bu güzide ilçemiz için birlik beraberlik içerisinde hep beraber kolları sıvayıp Yakakent’in hayrına olacak bir projeyi daha ilçemize kazandırmak istiyoruz. Ondokuzmayıs üniversitesi ne bağlı bir fakülte ve bir meslek yüksek okulunu şehrimize inşa edip gençlerimizin eğitim öğretim hayatlarına ilçemizde devam etmelerini istiyoruz. Bu projemiz gerçekleşirse eğer ilçemizin ekonomisine önemli bir kaynak yaratacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin güzide ilçelerinden birisi olan Yakakent’te dernek başkanı ve belediye başkanının çabalarıyla ilçe yeniliklere ve gelişmelere iyice açık hale gelmiş durumda

Federasyon Başkanı Eyüp BAŞ: ”Burası Türkiye’nin en güzel ilçelerinden birisidir. Deniziyle, yaylarlaıyla. sıcak kanlı insanlarıyla tatil için en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Özellikle yaz turizmi konusunda ilçemize gerekilen özen gösterilmiyor ve kültür turizm bakanlığı ilçemizin reklamını duyurmamıza yardımcı olmuyor. Fakat Yakakent’te Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan ilçeler kadar göz önünde olmayı hak ediyor.” dedi.

Programda ilçeye yeni gelir kaynakları bulmak için bir konsey kurulmasına ve ilçe ile ilgili önemli kararların bu konseyin almasına karar verildi. Yakakent Belediye Başkanı Dr. Şerafettin AYDOĞDU:” İlçenin nüfusunun artması ve daha fazla tanınırlık sağlaması için hepimizin birlik beraberlik içinde olması şarttır.” dedi.