Güncel
Giriş Tarihi : 31-01-2023 13:37

Yaşar, Üreticiye destek sağlamadan fiyatlar düşmez

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, üretici ile tüketici arasındaki makasın iyice açıldığına işaret ederek, üreticiye destek sağlamadan fiyatların düşmeyeceğini bildirdi.

Yaşar, Üreticiye destek sağlamadan fiyatlar düşmez

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuştu.  Üreticilerin de tüketicilerin de kısacası hiç kimsenin yaşanan yüksek fiyatlardan memnun olmadığını hatırlatan Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü:

KİMSE MEMNUN DEĞİL

“Yani bugün Kumluca'daki toptancı halinden çıkan mal Ankara'da Esat Pazarı'na ulaştığı anda rakamlar arasında bir uçurum oluşuyor. Bu işten ne üretici memnun ne de satıcı memnun durumda. Bundan en fazlada doğal olarak tüketicilerimiz etkilenmektedir.  Yıllardır söylüyoruz. Fiyatları düşürmek için girdiler aşağıya çekilmelidir. Bunun içinde üretici mutlaka özellikle mazot, gübre ve nakliye gibi konusunda desteklenmelidir. Nakliyede en büyük etken yüksek akaryakıt fiyatlarıdır. Yüksek nakliye fiyatlara zam olarak yansıyor. 1 kilo peynir 150 TL’den başlıyor. Domates fiyatları yine 35-40 TL’ye dayandı. Bırakın peyniri, domatesi kuru soğanın kilosu bile 10 bin TL olmuştur.

ZABITA İLE FİYATLAR DÜŞMEZ 

Öncelikle üreticilere ucuz mazot desteğinin sağlanması gerekmektedir. Zabıta ve kolluk güçleri ile yüksek fiyatların düşürülmesi mümkün değildir. Marketlerle yapılan anlaşmalarda da geçici ve günü kurtarmak için yapılan anlaşmalardır. Bu şekilde fiyatları uzun süre sabit tutamazsınız. Sorun satılan ürünün yerine yenisini eski fiyattan koyamama sorunudur. Bu nedenle, polisiye tedbirlerle fiyatları zapturapt altına almanız mümkün değildir. Problem, kaynağında çözülmelidir. Çözüm tarladan ve ahırlardan başlayarak sofraya kadar uzanmalıdır. Aksi halde fiyatları düşürmeniz mümkün gözükmemektedir. “

 

AdminAdmin