102 yıllık savaş sireniyle sahura kalkıyorlar

SİİRT'in Pervari İlçesi sakınlari Belediye'de bulunan ve 1'nci Dünya Savaşı'nda kalan Ruslar ait 102 yıllık savaş sireni aletiyle Ramazan ayında iftar açıp, sahura kalkılıyor.

102 yıllık savaş sireniyle sahura kalkıyorlar

Pervari İlçesi'nde iftar ve sahur yıllardır sirenle halka duyuruluyor. Pervari İlçesi'nde o dönemde cami ve elektik olmaması nedeniyle özellikle Ramazan ayında kullanılan savaş sireni, Pervari Belediyesi'nde muhafaza ediliyor. Ramazan ayı nedeniyle sirenin çalışması için görevlendirilen Hadi Özer, 10 yıldan bu yana iftar ve sahur saatlerinde yüksek bir noktaya çıkıp sireni çalarak iftar saatini ve sahur saatinin geldiğini halka duyuruyor.

"ERMENİLER TARAFINDAN GETİRİLDİ" 

Savaş sireninin iftar vakitinin ezan bitiminden hemen sonra çalmaya başladığını anlatan ilçe sakinlerinden Ali Özcan, şöyle konuştu;

"O dönemlerde Pervari'ye bağlı Gümüş Ören Köyü'nde 'Lato' isminde bir Ermeni vatandaş yaşıyor. Van'a gidip Rus kuvvetleri ile beraber başta ilçemize bağlı Beğendik Köyü'nü gitmek ve işgal etmek için gelmişlerdir. Lato, Beğendik Köyü'nde öldürülünce Rus kuvvetleri çekilmek zorunda kalıyor. 1920 yılında Pervari'de kurulan belediye dönemin şartlarına göre Ramazan ayında özellikle ezan sesini duyulmaması yeteri kadar ses cihazlarının olmamasından ötürü Ruslar'dan ele geçirilen savaş sireni gerek iftarda gerekse sahurda vatandaşları uyarmak için kullanılmıştır. Bazı yerlerde nasıl ki Ramazan'da davul kullanılıyorsa ilçemizde de savaş sireni kullanılıyor. Biz de her iftar ve her sahur vaktinde savaş sirenini çalıp geleneğimizi sürdürüyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Irak'ın kuzeyinde çatışma: 2 şehit, 2 yaralı
Irak'ın kuzeyinde çatışma: 2 şehit, 2 yaralı
Muharrem İnce'den liste yorumu
Muharrem İnce'den liste yorumu