Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-12-2019 16:30

Asgari ücrette istenen zam oranı belli oldu

2020 yılı ile milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendirecek zam görüşmeleri devam ediyor. Asgari Ücret Komisyonu temsilcilerinin tekliflerde bulunması ile asgari ücret beklentisi belli oldu. 2020 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşte son dakika asgari ücret gelişmeleri...

Asgari ücrette istenen zam oranı belli oldu

Asgari ücreti belirleyecek olan komisyon ilk 2 toplantısı gerçekleştirdi. Komisyonda asgari ücrete ilişkin açıklamalar ile birlikte teklifler yapıldı. Yapılan yeni açıklama ile yapılacak zam oranı ve beklenti açıklandı. 

SALI GÜNÜ ÜÇÜNCÜ TOPLANTI

İlk toplantısını 3 Aralık tarihinde gerçekleştiren komisyon 2. toplantıyı ise 10 Aralık tarihinde gerçekleştirdi. 3. toplantı ise 17 Aralık Salı günü gerçekleştirilecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ağırlayacağı son komisyon toplantısı ile asgari ücret zammına son nokta koyulacak. Asgari ücretin net rakamı 24-27 Aralık tarihleri arasında belli olacak. 

2020 ASGARİ ÜCRET ZAM BEKLENTİSİ NE KADAR? 

Asgari ücret zammı ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıllarda yapılan asgari ücret zamlarının ortalamalarına bakıldığında , asgari ücrete yüzde 20 oranında zam beklendiği bildirildi.

Yüzde 20 zam ile yeni yılda brüt asgari ücret 3070 TL seviyesinde olacak. Buna göre net asgari ücret ise 2425  TL olacak.

Kaynak: Kamu Bülteni