Güncel
Giriş Tarihi : 19-04-2021 10:30   Güncelleme : 04-05-2021 10:32

Buji Nedir?

Otomobiller, sıkça kullanılan ulaşım araçları olup yakıt tüketimlerine göre farklı şekillerde çalışırlar.

Buji Nedir?

Benzinli motorlu araçlara bakıldığında motorun çalışmasını sağlayarak enerjiye dönüşmesini sağlayan bujiler, küçük ama işlevi büyük parçalar arasında yer alır. Kritik öneme sahip parçalar arasında yer alan bir parça olup, arabanızın yakıt sistemi ile birlikte uyum içinde çalışır. Peki buji nedir, arıza oluşursa nasıl anlaşılır? İşte cevapları...

Buji Nedir, Ne İşe Yarar?

Araçları sağlıklı kullanabilmek adına, aracınızın bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken konular arasında bujiler de yer alır. İçten yanmalı araçlarda bulunan bu parçalar, yakıtın ateşlenmesini sağlayarak motorun hareket enerjisine ulaşmasını sağlayan parçalardır. Ateşleme sisteminin bir parçası olarak düşünebilirsiniz. Yakıt tüketiminin yanı sıra aracınızın performansında oldukça önemli bir role sahiptir. Zira, bu parça yanma odasındaki hava ve yakıt karışımının yanmasını sağlar. Kısacası, yakıt tüketimi açısından bakıldığında etkili oto yedek parçaları arasında yer alırlar. Motor performansı ile sürüş güvenliğini doğrudan etkilerler.

Ateşleme bobini kabloları vasıtasıyla güç iletildikten sonra ise buji kablosu, elektrik yükünü eksiksiz bir şekilde bujilere aktarır. Bu şekilde uçlarında kıvılcım oluşur ve pistonlardaki sıkışmış hava yakıt karışımı yanar. Fakat kablolar zorlu koşullara dayanabilecek yapılı malzemelerden üretilse de zamanla yıpranabilir. Dolayısıyla, bakım yapıldığında kabloları da kontrol ettirerek aracı çalıştırma zorluğu, fazla yakıt tüketimi ya da motorun güç kaybetmesi gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Kabloların kaliteli olması, araçtan alınan verimi de artırır. Ayrıca kablolar, ateşleme konusunda bağlantı kuran önemli parçalar arasında yer alırken buji anahtarı bu küçük parçaların dayanıklı olmasını ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Aracınızın yüksek performans göstermesinin yolunu açar. Gaz kaçağı oluşumunun önüne geçer ve erken ateşleme gerçekleştirebilmesini mümkün kılar. Herhangi bir değişim esnasında bu anahtarı kullanmanız oldukça önemlidir. Anahtar sayesinde parçayı en zahmetsiz ve en uygun şekilde takabilirsiniz.

Buji Çeşitleri Nelerdir?

Bujilerin her ne kadar genel amacı basınçlı havayı ve yakıtı ateşlemek için elektrik akımı üretmek olsa da, kendi aralarında 3 türe ayrılırlar ve bazı farklılıklar gösterebilirler.

  • Bakır Bujiler: Diğer çeşitlere göre en büyük çapa sahip olan bu çeşidin merkez elektrodu nikel alaşımında oluşurken iç çekirdeği bakırdandır. Nikel alaşımı çok dayanıklı olmayan bir malzeme olduğu için daha sık değiştirilmesi gerekebilir. Güçlü bir elektrik akımı ile yanmayı gerçekleştirebilirler.
  • Tekli Platin: Bu çeşitte, elektrotun ucuna kaynaklanmış platin disk vardır. Uzun ömürlü olan bu çeşitlerin artıları arasında karbon birikimini azaltmak yer alır. Bu çeşitte ısı üretimi fazladır.
  • Çift Platin: Platin kaplama olan merkez ve toprak elektrotları sayesinde birçok avantaj sunan bu çeşit, daha uzun ömürlüdür. Çok ince tasarlanmış bir orta elektrota sahiptir. Bu sayede ateşleme gerilimi düşük seviyede tutan çift platin çeşitlerinde, yüksek ateşleme güvenliği vardır.
  • İridyum: İridyum, platine göre daha dayanıklı ve serttir. Dolayısıyla en uzun ömürlü çeşittir. Küçük merkez elektrota sahip bu çeşit daha az voltaj gerektirir. Bu çeşit ayrıca ateşlemeyi daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir.
  • Gümüş Buji: Mükemmel şekilde ısı iletebilen bu çeşit, aynı zamanda en az kullanılandır. Orta seviye bir buji çeşidi olan gümüş, uzun ömürlüdür ve paslanmaya karşı dayanıklıdır. Ayrıca kullanım ömrü süresince elektrot uzunluğu kısalmaz.

Buji Arızasını Nasıl Anlayabilirim?

Bujiler, aracınızın performansını etkileyen parçalardır. Dolayısıyla aracınızı çalıştırdığınızda egzozdan siyah duman çıkması aracınızda arıza olduğunun göstergesi olabilir. Tüm bu etkenler dışında aracınızın yakıtında önemli derecede artış gözlemliyorsanız, aracınız yavaşlıyorsa aracınızda buji arızası olabilir. Ayrıca aracınızın motorunun titreşimli bir şekilde çalışması ya da marşa bastığınızda geç çalışması gibi sorunlarda aracınızda bir arıza olduğunu belirtir.

Otomobillerde bulunan çoğu parçalar gibi, zamanla yıprandıkları için değiştirilmelidir. Buji değişimi, genellikle periyodik bakımlar esnasında yapılmaz. Fakat ihtiyaç duyulması halinde değişim yapılabilir. Her ne kadar değişimlerin ne zaman yapılması gerektiğine dair net bir kural olmasa da, değişimler araçlarda kullanılan çeşide göre farklılık gösterebilir. Örneğin; platin ve iridyum tipi 80 bin km ile 100 bin km arasında değişirken gümüş bujinin 10 bin km'de bir değiştirilmesi gerekebilir. Ancak şunu da hatırlatalım: Eğer değişim için bir oto sanayi arıyorsanız ya da yedek parçaya ihtiyacınız varda en uygun fiyatı veren ve kaliteli oto yedek parça kullanan bir bayiden ihtiyaçlarınızı karşılamanız önemlidir. Sonuç olarak, aracınızda ilk günkü konforu hissetmeniz için düzenli bakım yaptırmanız önemli. Özellikle temizlik esnasında bujilerin etrafındaki kir iyi bir şekilde temizlenmeli. Takılırken yüzeyler de iyice temizlenmeli ki motora ve dişlilere bir zarar gelmesin.

Kaliteli Hizmet Seçenekleri Otolye'de

Otolye, hem aracınızın ihtiyaç duyduğu oto bakımı hem de yedek parçayı siz kullanıcılarına sunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken, almak istediğiniz hizmeti seçmek ya da aradığınız yedek parçayı belirtmek oluyor. En hızlı ve pratik yoldan aradıklarınız görüntülendikten sonra, hangi servisi seçeceğinize karar verirken hizmet alan müşterilerin yorumlarına göz atarak ve tavsiyelerini inceleyerek bir tercihte bulunabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda ya da aklınıza takılan sorular olduğu takdirde, bayilerle birebir görüşme fırsatına erişebilirsiniz; mesaj atma, arama ya da chat yapma gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz, ihtiyaçlarınızı belirterek bayilerden teklifler alabilir ve uygun teklif aldığınız takdirde hemen randevu oluşturabilirsiniz. Ayrıca aradığınız yedek parçayı aldığınızda ürün elinize sağlam bir şekilde ulaşana kadar ödemeniz Otolye bünyesinde kalır. Ürün aracınızla uyumlu değilse ya da anlatıldığı gibi değilse kolaylıkla iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Buji fiyatları, arabanızın modeline ve markasına göre değişiklik gösterebilir. Siz de Türkiye'nin en büyük oto sanayi sitesi Otolye'de, en kaliteli hizmet veren firmalarla buluşabilir, aracınızda oluşması muhtemel sorunların önüne geçebilirsiniz.