Yaşam
Giriş Tarihi : 18-11-2020 10:47   Güncelleme : 18-11-2020 10:47

Çift Terapisi Nedir?

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, çiftlerin kendi başlarına çözüm bulmakta zorlandıkları sorunların, içinden çıkamadıkları kısır döngülerin ya da iletişim problemlerinin bir uzman desteği ile ortaya çıkarılıp çözümlenme sürecidir.

Her çiftin ilişki dinamikleri, ilişki DNA’sı kendine özel ve birbirinden farklıdır. Terapi süreci planlaması seansa gelen çifte özel olarak belirlenir.  Terapi hedefi, her çifte göre konu bazında değişse de, yaşanan kısır döngülerin belirlenmesi ve bu döngülerin kırılarak olumlu döngülerle değiştirilmesi temeline dayanır.  Haklı ile haksızın kim olduğunun belirlendiği ve terapistin hakemlik yaptığı bir anlayışın aksine terapist partnerlerin ilişki içerisindeki ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların karşılanması adına belirginleşmiş kısır döngüleri belirlemede yardımcı olurken partnerlere eşit mesafede yaklaşır ve kişileri değil ilişkiyi tedavi etmeyi amaçlar.

Genel olarak seanslar haftada 1 gün 50 dakika olarak gerçekleşir. Kriz durumlarında bu sayı sıklaşabilirken, problemler çözümlenmeye başladıktan ve çift olumlu döngülerini yaratmaya başladıktan sonra 2 veya 3 haftalık periyodlarla gerçekleşir. İlk seansta alınan hedefler gerçekleştiğinde ise seanslar sonlandırılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çift terapisi nasıl yapılır?

Çift terapisi çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları zorluklar karşısında bu zorluklarla daha iyi başa çıkabilmek, bu zorlukların temellerini anlamlandırmak, ilişkilerini güçlendirerek stresle daha rahat başa çıkabilir hale gelebilmek için haftada bir seans olacak şekilde düzenlenen takvim çerçevesinde gerçekleşir. Çift terapisinde partnerlerin birlikte katılımı ile esastır. Terapist klinik karar doğrultusunda partnerleri belli zamanlarda yalnız görmeyi tercih edebilir. Bunun sebebi partnerlerin deneyimlerini daha iyi anlayabilmektir. Çift terapisinde danışan partnerler değil partnerlerin ilişkisidir ve terapist terapi sürecinde tarafsızlığını korur.

Çift terapisi kaç seans sürüyor?

Çiftlerin zorlandıkları konular benzerlik gösterse de her çiftin ilişkisel dinamiği birbirinden oldukça farklıdır. Terapistin çiftlerle sürdürdüğü değerlendirme seanslarının ardından oluşturduğu terapi planının süresi süreç öncesinden kestirilemez. Sürecin sürekliliği, danışanların motivasyonları, terapistin uygun teknik ve müdahaleleri kullanması, terapist ve danışan arasında kurulan ilişkinin kuvvetliliği sürecin akıcı bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir.

Çift terapisi yöntemleri nelerdir?

Çift terapisi birçok farklı terapi ekollerinden destek alınarak sürdürülebilir. Duygu Odaklı Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Çift Terapisi, Çözüm Odaklı Çift Terapisi, Gottman Çift Terapisi gibi modeller bu ekollere örnek verilebilir. Her model kendine spesifik müdahale yöntemleri içerdiği gibi çift terapistinin bu ekollerdeki yetkinliği ve uygulama becerisi müdahalelerin başarısını belirler.

Çift terapisi faydaları nelerdir?

İletişim problemleri, geniş aile problemleri, sınırlar ile ilgili problemler, evlilik öncesi danışmanlık, aldatma, boşanma ve ebeveynlik stilleri üzerindeki çatışmalar çiftleri en çok terapiye başvurduran yarar sağlayan konulardır.

Çift terapisi kimlere uygulanır?

Evlilik öncesinde danışmanlığa ihtiyaç duyan, boşanma aşamasındaki ya da boşanmış partnerler de dahil olmak üzere medeni durum ve cinsel yönelimden bağımsız tüm çiftlerle çift terapisi süreci sürdürülür. Sürmekte olan evlilik dışı ilişki, bağımlılık ve şiddet söz konusu olduğunda çift terapisi süreci durarak partnerler bireysel terapi sürecine yönlendirilir.