Güncel
Giriş Tarihi : 03-05-2022 22:59

E-posta Pazarlama Nedir?

Bu makaleyi okumayı bitirdiğinizde; Piyasada "email marketing" olarak da bilinen "email marketing" hakkında detaylı bilgi alacaksınız.

E-posta Pazarlama Nedir?

Ayrıca; "E-posta pazarlama araçları", "e-posta pazarlama fiyatları", "e-posta pazarlama kampanyalarında şablon kullanmanın faydaları" gibi bilmeniz gereken birçok şeyi öğreneceksiniz. -posta". Bunların dışında "İzinli toplu mail nasıl gönderilir?" Sorunuzun cevabını da bulacaksınız.

e-posta nedir?

Elbette, bu başlığı okursanız, "e-posta nedir?" Soruyu saniyeler içinde cevaplayacak bilgiye sahipsiniz. Ama bahse gireriz; E-posta teknolojisinin mucidi 1941 doğumlu Ray TOMLINSON adlı Amerikalı bilgisayar programcısıdır, bu nedenle sayısal e-posta adreslerinde ilk kez "@" işaretini kullanmış, adresten bu yana ilk e-postayı göndermiştir. Tomlinson@bbn-tenexa" ve 1971 yılında öğrendiğiniz bu adres, tarihte kullanılan ilk e-posta adresi olma özelliğini taşıyor, gönderilen ilk e-posta mesajının "QWERTYUIOP" olduğunu ve ilk mesajın bu anlamsız içeriği barındırmasının nedeninin çünkü bir test mesajı göndermek için qwerty klavyenin ilk satırına rastgele basıldı.

iş kurmak için en iyi seçenek sanal ofis kullanmaktır.

Nasıl e-posta hesabı sahibi olunur hakkında bilgi sahibi olmak, ücretsiz e-posta hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak ve 'iş' uzantılı bir e-posta adresi açmak için e-posta hesabı nasıl açılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra "dijital mektup" veya "elektronik posta" olarak da tanımlanabilecek bu teknolojinin pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini açıklamaya devam edelim.

E-posta Pazarlama Nedir?

Aslında e-posta teknolojisi de tıpkı telefon teknolojisi gibi iletişim ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, e-posta aslında bir iletişim aracıdır. Ancak tüm iletişim araçları gibi bunu da bir reklam mecrasına dönüştürmek oldukça basittir. Nitekim icadından kısa bir süre sonra iletişim ihtiyaçlarından çok tanıtım ihtiyaçlarına cevap vermiştir. Aslında bir dönemin en etkili reklam aracı olduğunu söylemek abartı olmaz.

"E-posta pazarlaması" olarak da bilinen e-posta pazarlaması; Herhangi bir ticari metni toplu olarak gönderme eylemidir. Bu nedenle "toplu posta" olarak da bilinir.

e-posta ile reklam; bazen aynı yazıyı yüzbinlerce kişiye aynı anda göndermek, bazen de aynı yazı yavaş yavaş gönderilmektedir. Örneğin, bir e-ticaret sitesine veya bir iş sitesine üye olduğunuzda, ilk ticari e-postalar (kupon e-postası gibi) e-posta pazarlamasının başka bir versiyonudur.

E-posta pazarlamasının faydaları nelerdir?

2000'li yılların başından beri kullanılan ve halen kullanılmakta olan bu pazarlama yöntemi, onu bu kadar popüler yapan birçok avantaja sahiptir. Öyle ki alanında lider firmaların bazı projelerinde tüm tanıtım stratejisi; yalnızca e-posta pazarlama süreçlerinden oluşur.

"E-posta pazarlaması" olarak da bilinir; Neden bu kadar popüler? Bu reklam yönteminin faydalarını anlatarak bu soruya cevap vermeye devam edelim.

E-posta pazarlaması ucuzdur

E-posta pazarlaması, diğer reklam türleri arasında en ucuz tanıtım şeklidir. Milyonlarca kişiye ulaşmak için bazen mail server ücretlerinden başka bir şeye para harcamanız gerekmez. Bir milyon kişiye metin veya sesli mesaj göndermekle karşılaştırıldığında; Bir milyon kişiye toplu posta göndermek neredeyse ücretsizdir.

İstanbul'da şirket kurma için sitemizi ziyaret edin.

Reklam etkileşim süresi kısa

Toplu posta gönderirken bile milyonlarca postayı ilgili kişilere iletin; birkaç saatten az sürer. Gönderme süresinin uzunluğu tamamen kullandığınız posta sunucusunun özelliklerine bağlıdır. Bu hızlı etkileşim sayesinde ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen kişilerden tepki verme süreniz kısalacaktır.

Ayrıca akıllı telefonların yaygınlaşması sayesinde kişilerin maillerini telefonlarından takip edebilmeleri de etkileşim süresini kısaltan bir diğer etken.

Toplu hedefleme ile posta gönderme

Elinizdeki e-posta listesini cinsiyet, yaş, ilgi alanları, satın alma alışkanlıkları, coğrafi konum gibi birçok özelliğe göre sınıflandırarak; tabanlı e-posta gönderebilirsiniz.

hedef üzerinde. Ayrıca profesyonel e-posta pazarlaması yapan birçok firma; Demografik yapıya göre sınıflandırılmış "izin verilen toplu mail listeleri"nin satışını yapmakta ve bu listelere toplu mail gönderimi hizmeti vermektedir.

Reklam kampanyasının analiz edilmesi kolaydır

E-posta pazarlamanın en önemli avantajlarından biri, oluşturduğunuz reklam kampanyasına gösterilen eylemi analiz edebilmenizdir. Oluşturduğunuz e-posta pazarlama kampanyasında, gönderdiğiniz e-postaları kaç kişinin okuduğunu, okuyucunun linklere tıklayıp tıklamadığını, e-postanın içeriğini görmeden kaç kişinin sildiğini, kaç kişinin spam olarak işaretlediğini analiz etmek mümkündür. , ve daha fazlası.

Etkili yaygınlaştırma stratejileri nelerdir?

Etkili mailleşme stratejileri arasından e-postalarınızı hedef kitlenize ulaştırmadan önce A/B testleri uygulayabilirsiniz. E-posta pazarlama stratejisi için yalnızca müşterilerinizin e-postalarını kullanmalısınız. E-postalarınızın açılma ve tıklanma oranlarını analiz ederek doğru yöntemleri uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

E-posta pazarlaması neden önemlidir?

E-posta pazarlama hem daha düşük bütçeli olması hem de müşterilere daha kolay erişim sağlaması açısından önemli bir mecradır. Bu, işletmelerin e-posta pazarlamasını kullanma nedenlerinden biridir. Kaliteli bir e-posta şablonuyla aboneleriniz üzerinde olumlu bir etki bırakabilirsiniz.

e-posta pazarlaması için en önemli unsurlar nelerdir?

1. Hedefleme (Doğru kişiye ulaşmak)

2. Zamanlama (Özel gün ve kampanya dönemi)

3. Kişiselleştirme (alıcıya adıyla hitap edin ve kendisini özel hissettirin)

4. Çekici içerik (Güçlü bir mesajla hedef kitlenin dikkatini çekin)

5.Raporlama (dönüşüm izleme ve daha iyi bir kampanya oluşturma)

E-posta pazarlamanın dezavantajları nelerdir?

Elbette "kadınların da kusurları var" yani en ucuz ve en iyi dönüşüm reklam stratejisi olan e-posta pazarlama yönteminin de olumsuz yanları var. Şimdi bu dezavantajları en kısa yoldan açıklamaya çalışalım.

Kitle seçimi doğru değilse, dönüşüm oranı düşük olacaktır.

E-posta pazarlama listesi oluştururken yapılan en büyük hatalardan biri doğru hedef kitleyi hedeflememektir. “Mesajı ne kadar çok gönderirsem, o kadar çok geri bildirim alırım” mantığı; Ne yazık ki, bu genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

Örneğin; erkek e-posta adresleri listesine bir makyaj ürünü gönderirseniz; Sonuç almak neredeyse imkansızdır. Hiçbir erkek karısına, kız arkadaşına veya annesine "Bugün bir e-posta aldım, çok güzel bir ruj rengi gördüm" demez. Ya da hayatında web tasarım veya web yazılımı ile uğraşmamış birisine "ucuz hosting" konulu bir e-posta gelirse, bu e-postaya göre hareket etmesi beklenemez.

Örnekler çoğaltılabilir. Önemli olan doğru hedef kitleyi belirlemektir. Aksi takdirde, zaman ve para kaybedersiniz.

seo hizmetleri nedir

Marka değeri zarar görebilir

Direkt mail aşırıya kaçarsa markanın değerine zarar vermemek mümkün değildir. Çünkü insanlar "spam" almaktan bıkmış durumda ve bu maillerden kurtulmak için çeşitli yöntemler deniyorlar. Bu arada, spam ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bu makaleyi okuyarak spam almayı durdurabilirsiniz.

Kısacası aynı adreslere defalarca reklam gönderdiğinizde, insanların gönderdiğiniz e-postaları spam olarak işaretlemesi kaçınılmazdır. Bu kullanıcı davranışı hem marka değerinizi düşürür hem de e-posta hizmetleri gönderdiğiniz e-postaları doğrudan spam klasörüne gönderir. E-posta hizmetleri sağlayan e-posta sağlayıcıları, istenmeyen postalara karşı çok hassastır. Örneğin, gönderdiğiniz e-posta listesindeki on binlerce kişiden üç veya beşi mesajınızı spam olarak işaretlerse; Bir sonraki mailinizin spam kutusuna düşeceğinden emin olabilirsiniz.

Hukuki sorunlarla karşılaşabilirsiniz

Türkiye dahil birçok ülke izinsiz gönderilere savaş açtı. Bu savaş o kadar ciddi ki; Yetkisiz olarak gönderildiğini düşündüğünüz bir e-postayı bu adrese tıklayarak 3 dakikadan daha kısa sürede şikayet edebilirsiniz.

Üstelik yetkili listelere e-posta göndermiş olsanız bile, kullanıcının size izin verdiğini kanıtlamanız çok zor. Bu nedenle, yalnızca sitenize kayıt olmuş, üyeliğini e-posta ile onaylamış, onay anında ticari posta almayı kabul etmiş ve bu kişilerle iletişime geçilmesi mümkün olan kişilere reklam içerikli e-postalar göndermeniz gerekmektedir. Bir iddia sırasında bu üç unsuru kanıtlayın.