18 EYLÜL 2019 Çarşamba 14:24
Samsun Haber
Giriş Tarihi : 22-08-2019 18:57

Erkan: Sağlıkta şiddet her geçen gün artıyor

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, sağlıkta şiddetin her geçen gün arttığına vurgu yaparak, "Cezaların caydırıcı olması gerekiyor. Sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi, elini kolunu sallayarak adliyeden çıkabiliyor" dedi.

Erkan: Sağlıkta şiddet her geçen gün artıyor

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Sinop’un Gerze ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Hakan Uzun’un bir hasta tarafından baston ile darp edilmesine tepki gösterdi.

Olayı kınayan Erkan, "Ölmüş olan yakınını morgdan alıp acilde muayene olmasını isteyen insanlar, sahte rapor düzenlemeyi reddeden doktorları darp edenler, her gün poliklinik sıralarında sağlık çalışanlarına hakaret edenler bu eylemlerinin cezasız kaldığını gördükçe şiddet dozunu daha da arttırmaktadırlar" dedi.

YASA BİRAN ÖNCE ÇIKARILMALI 

Erkan, "Çalışanlarının güvenliğinden sorumlu olan Sağlık Bakanlığı ve İç işleri Bakanlığı'nın bu sağlık terörüne karşı sessizliği, tepkisizliği ve duyarsızlığı şiddeti meşrulaştırmaktadır. Sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına dair kanun olmasına rağmen bu insanların hemen salıverilmeleri, caydırıcı bir ceza almamaları şiddeti arttıran bir başka faktördür" diye konuştu.

Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, şunları kaydetti; "Halka sağlık sorunlarıyla ilgili rehberlik edecek bir sistemin kurulması, aile hekimliğinin güçlendirilmesi ve sevk zincirinin zorunlu hale getirilmesi, her hastaya yeterli muayene süresinin ayırıldığı güvenli bir ortam yaratılması, hastanın kendisi olmadan ilaç yazdırmak gibi her türlü usulsüz isteğin henüz hekimle muhatap olmadan önce engellenmesi, şiddete başvuranların caydırıcı cezalara çarptırılmaları acilen atılması gereken adımlardır." 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA